Svet

Kim Čong-un dohliadal na testy nových riadených striel, hovorí darebácky režim

severokórejský Vodca Kim Čong-un dohliadal na skúšobné odpálenie nových riadených striel navrhnutých na odpálenie z ponoriek a preskúmal úsilie o vývoj ponorky s jadrovým pohonom. Informovali o tom v pondelok médiá.
Správa prišla o deň neskôr Južná KóreaArmáda uviedla, že zaznamenala niekoľko riadených striel vypustených do vôd v blízkosti severokórejského východného prístavu Sinpo, kde má Severná Kórea veľkú lodenicu, ktorá vyrába ponorky.
Toto je najnovší zo série Ozbrojené demonštrácie Severnou Kóreou v čase rastúceho napätia s USA, Južnou Kóreou a Japonskom.
Táto fotografia poskytnutá severokórejskou vládou bola urobená v nedeľu 1. 28, 2024 ukazuje údajnú severokórejskú skúšobnú streľbu Pulwazl-3-31. Nezávislí novinári nesmeli informovať o udalosti zobrazenej v tomto filme. Severokórejská vláda. Obsah tohto obrázka je poskytnutý a nemožno ho nezávisle overiť. (Kórejská centrálna novinka (AP)
Severokórejský vodca Kim Čong-un vyšetroval podľa Severnej Kórey skúšobnú streľbu. Obsah tohto obrázka je poskytnutý a nemožno ho nezávisle overiť. (AP)

Severokórejské oficiálne noviny Rodong Sinmun zverejnili fotografie toho, čo vyzeralo ako najmenej dve rakety odpálené samostatne.

Obe vytvárali sivobiele oblaky, ktoré rozbíjali vodnú hladinu a stúpali do vzduchu pod uhlom asi 45 stupňov, čo naznačuje, že boli odpálené z torpédových rakiet.

Štátne médiá informovali, že nový typ rakety Pulwazal-3-31 bol prvýkrát testovaný minulý týždeň na pozemných raketách zo západného pobrežia Severnej Kórey.

Správy naznačovali, že počas testu boli odpálené dve rakety, ale nešpecifikovali loď použitú na odpálenie.

V posledných rokoch Severná Kórea vyvinula ponorky s balistickými raketami a odpálila rakety z podvodných testovacích miest.

V posledných rokoch Severná Kórea testovala rôzne rakety určené na odpálenie z ponoriek, keď sa usiluje o schopnosť spustiť jadrové útoky z pod vodou.

Teoreticky by takáto schopnosť zlepšila odstrašenie tým, že by zabezpečila schopnosť prežitia odvety po absorbovaní jadrového útoku na súši.

Ponorky odpaľujúce rakety by tiež pridali námornú hrozbu k rastúcej zbierke pozemných zbraní na tuhé palivo Severu, ktoré sú určené na porazenie protiraketovej obrany Južnej Kórey, Japonska a Spojených štátov.

Severokórejský vodca Kim Čong-un kontroluje skúšobnú streľbu Pulwazal-3-31 v Severnej Kórei. Obsah tohto obrázka je poskytnutý a nemožno ho nezávisle overiť. (AP)

Kim vyjadril spokojnosť s tým, že rakety počas nedeľného testu presne zasiahli svoje námorné ciele, uviedla severokórejská centrálna tlačová agentúra.

Uvoľnil bližšie nešpecifikované kritické úlohy na „realizáciu nuklearizácie námorníctva a rozšírenie sféry operácií“, ktoré označil za dôležité ciele vzhľadom na „súčasnú situáciu a budúce hrozby“.

KCNA uviedla, že Kim bol tiež informovaný o úsilí postaviť ponorku s jadrovým pohonom a ďalšie pokročilé námorné plavidlá.

Kim sa podobne vyjadril o námorníctve vyzbrojenom jadrovými zbraňami v septembri, keď sa zúčastnil slávnostného vypustenia, na ktorom Sever opísal novú ponorku schopnú odpaľovať pod vodou taktické jadrové zbrane.

Rolling Castle: Vnútri obrneného súkromného vlaku Kim Čong-una

Povedal vtedy, že krajina hľadá ponorku s jadrovým pohonom a plánuje prerobiť existujúce ponorky a hladinové lode na manipuláciu s jadrovými zbraňami.

Ponorky s jadrovým pohonom mohli nehlučne cestovať na veľké vzdialenosti a približovať sa k nepriateľským brehom, aby mohli zasiahnuť, čím podporili Kimov stanovený cieľ vybudovať jadrový arzenál schopný ohroziť americkú pevninu.

Odborníci však tvrdia, že takéto lode by pre Sever neboli bez vonkajšej pomoci možné.

Severná Kórea, ktorá má jednu z najväčších ponorkových flotíl na svete, má podľa odhadov 70 až 90 ponoriek s dieselovým pohonom.

Boli to však väčšinou starnúce lode schopné strieľať len torpéda a míny.

Juhokórejská armáda uviedla, že ponorka „Hero Kim Kun Ok“, ktorú Severná Kórea vypustila v septembri, nie je pripravená na operačnú službu a naznačila, že Severná Kórea preháňa svoje schopnosti.

Napätie na Kórejskom polostrove v posledných mesiacoch vzrástlo, Kim zrýchlil vývoj zbraní a vydal hrozby, že spustí jadrový konflikt so Spojenými štátmi a ich ázijskými spojencami.

V reakcii na to Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko rozširujú svoje spoločné vojenské cvičenia, ktoré Kim odsúdil ako nácvik invázie, a zdokonaľujú svoje stratégie odstrašovania postavené na jadrových zariadeniach USA.

Najnovšie odpálenie riadenej strely nasledovalo po severokórejskom teste prvej balistickej strely stredného doletu na tuhé palivo zo 14. januára, čo odráža Kimove snahy rozšíriť svoj arzenál navrhnutý tak, aby porazil protiraketovú obranu v Južnej Kórei a Japonsku. Tichomorie vrátane Guamu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close