Hlavné správy

Koalícia navrhuje zmeny v zozname štátnych sviatkov a pamätných dní

Môžu sa pridať tri pamätné dni.

30. augusta 2020 o 19:15 TASR

BRATISLAVA. Zoznam pamätných dní a sviatkov sa mohol zmeniť. Poslanci predložili Národnej rade Slovenskej republiky (NR) dve novely zákona o sviatkoch, pracovných dňoch a dňoch pamätníkov. Olano, ďalší predložili spoločne členovia všetkých štyroch koaličných klubov.

Mohli by sa pridať tri pamätné dni, vrátane 24. júna ako pamätného dňa obetí komunistického režimu. Jeden z nezabudnuteľných dní sa mohol presunúť do sviatkov, a to 28. októbra ako Deň založenia nezávislého česko-slovenského štátu.

Poslanci OĽANO navrhujú rozšíriť zoznam pamätných dní do 24. júna ako Pamätný deň obetí komunistického režimu. Malo by sa pamätať na 24. júna 1954, keď jeho slová boli vypočuté pred súdom v Trenčíne počas súdneho konania so Silvesterom Krčmérym: „Máte moc vo svojich rukách, ale máme pravdu!“.

Podľa poslancov si Silvester Krčméry zaslúži OĽANO, aby sa stalo symbolom boja za slobodu v moderných slovenských dejinách. „Vytrvalo sa držal svojho presvedčenia a dokázal, že vnútorne silný jednotlivec môže narušiť stabilitu zdanlivo silného totalitného režimu,“ uviedli v návrhu.

Zároveň navrhujú premenovať súčasný Deň cudzincov na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí. Chcú zladiť názov pamätného dňa venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí so znením uvedeným v Ústave SR a v zákone o Slovákoch žijúcich v zahraničí.

Chcú pridať ďalší pozmeňujúci a doplňujúci návrh do zoznamu pamätných dní 21. júna ako Deň odchodu okupačných jednotiek sovietskej armády z Československa v roku 1991 a 21. augusta ako Deň obetí česko-slovenskej okupácie v roku 1968. „Títo dvaja dni definujú 23 rokov českej okupácie – Slovenska, “poznamenali.

Poslanci všetkých koaličných strán zároveň navrhujú, aby bol deň založenia nezávislého česko-slovenského štátu 28. októbra opäť zaradený medzi sviatky. V súčasnosti si pripomíname päť štátnych sviatkov na Slovensku a novela by ich schválila šesť.

READ  Slovensko je viac prisťahovalcom ako prisťahovaleckou krajinou a to sa nikdy nezmení

Predkladatelia petície tvrdia, že vytvorenie nezávislého česko-slovenského štátu je jedným z najdôležitejších dní v novodobej histórii Slovenska. Pripomenuli, že počas česko-slovenského štátu bol tento deň štátnym sviatkom, ale po vzniku samostatného Slovenska sa ani nedostal na zoznam pamätných dní. Do roku 1999 tam nebol zahrnutý.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close