Svet

Komentáre čínskeho ministra zahraničných vecí sa stali virálnymi

Qin Gang zložil prísahu ako nový čínsky minister zahraničných vecí. (súbor)

Peking:

Čínsky minister zahraničných vecí Qin Gang sa stal predmetom diskusií na čínskych sociálnych médiách pre jeho komentáre k „pasci na diskurzu vlčieho bojovníka“ a „čínski diplomati by mali tancovať s vlkmi“, uvádza What’s on Weibo.

Gang to povedal pri prejave na takzvaných „dvoch zasadnutiach“ výročných parlamentných schôdzí, ktoré sú tento týždeň v Číne v plnom prúde. Začnú sa tento víkend vo Veľkej sále ľudu v čínskom hlavnom meste a skončia sa 13. marca.

Výročné stretnutie Národného ľudového kongresu (NPC) a Čínskej ľudovej politickej poradnej konferencie (CPPCP) je podľa správy zverejnenej na webe What’s on Weibo významnou politickou udalosťou, ktorú pozorne sledujú domáce a medzinárodné médiá. Politické priority na nadchádzajúci rok a pandémia Covid a prvé plenárne zasadnutie na konci 20. kongresu strany.

Na podujatí sa zúčastnil nový čínsky minister zahraničných vecí Qin Gang. Qin Gang usporiadal 7. marca tlačovú konferenciu, na ktorej odpovedal na otázky týkajúce sa zahraničnej politiky a čínsko-amerických vzťahov.

Keď sa Qin v odpovedi na otázku stal čínskym veľvyslancom v USA, západné médiá označili príchod „vlčieho bojovníka“ za titulok. Qin slúžil ako veľvyslanec v rokoch 2021 až 2023. „Teraz, keď som sa vrátil a prevzal som pozíciu ministra zahraničia, už ma tak nevolajú a niečo som stratil,“ pokračoval Qin.

V skutočnosti je podľa neho takzvaná „diplomacia vlčích bojovníkov“ rétorická pasca a jej tvorcovia buď Číne a čínskej diplomacii nerozumejú, alebo ignorujú fakty a majú postranné úmysly. Ako povedal Konfucius pred 2000 rokmi, láskavosť by sa mala oplácať láskavosťou a nepriateľstvo spravodlivosťou. „Čínska diplomacia je plná súcitu a milosrdenstva, ale keď nám vlci prídu do cesty a zaútočia, čínski diplomati sa musia ‚hrať‘ na vlkov, aby ochránili svoju krajinu,“ povedal.

READ  Oživujúci kráľ: Boris Johnson bude kandidovať na britského premiéra

Qin používa výraz „dialógová pasca“ na opis toho, ako sa výraz „diplomacia vlčieho bojovníka“ udomácnil v západnom diskurze týkajúcom sa zahraničnej politiky Číny.

V roku 2020 sa „diplomacia vlčieho bojovníka“ stala módnym slovom západných médií pre čínsky štýl zahraničnej diplomacie. Odkazuje na čínske patriotické akčné trháky „Wolf Warrior“ a jeho pokračovanie „Wolf Warrior II“, ktoré sa stalo jedným z najlepšie zarábajúcich filmov v pevninskej Číne a senzáciou na sociálnych sieťach.

Wolf Warrior II v hlavnej úlohe s Wu Jingom rozpráva príbeh vojaka špeciálnych síl Lenga Fenga, ktorý bojuje proti neľútostným zahraničným žoldnierom a pomáha čínskym civilistom počas občianskej vojny v Afrike.

„Diplomacia vlčieho bojovníka“ sa v západných médiách používa na opis nového štýlu diplomacie, ktorý je tvrdší a konfrontačný ako konzervatívnejší prístup ku komunikácii, ktorý diplomati z pevninskej Číny tradične zaujímali pred rokom 2019/2020.

Qinove komentáre prišli deň po tom, čo americký prezident Si Ťin-pching neobyčajne stroho osočoval Spojené štáty a obvinil amerických lídrov z potláčania Číny, ktorá brzdí rast Číny, informoval web What’s on Weibo.

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Odporúčané video dňa

EXKLUZÍVNE: Prvá prezidentka NASA hovorí pre NDTV o programoch ľudských vesmírnych letov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close