Veda

Konečne vieme, koľko žiarenia je na Mesiaci, a nie je to skvelá správa

Keď sa USA pripravujú na návrat ľudí na Mesiac v tomto desaťročí, jedným z najväčších nebezpečenstiev, ktorým budú budúci astronauti čeliť, je vesmírne žiarenie, ktoré môže mať trvalé zdravotné účinky, od katarakty po rakovina a neurodegeneratívne choroby.

Aj keď misie Apollo v 60. a 70. rokoch preukázali, že je bezpečné pre ľudí stráviť niekoľko dní na mesačnom povrchu, NASA neurobila denné merania radiácie, ktoré by vedcom pomohli vyčísliť, ako dlho môžu posádky zostať.

Táto otázka bola vyriešená v piatok po tom, čo bol v časopise zverejnený čínsko-nemecký tím Vedecké pokroky výsledky experiment uskutočnil čínsky lander Chang’E 4 v roku 2019.

„Žiarenie Mesiaca je dvakrát až trikrát vyššie ako to, čo máte na ISS (Medzinárodná vesmírna stanica),“ uviedol pre agentúru AFP spoluautor Robert Wimmer-Schweingruber, astrofyzik z univerzity v Kieli.

„Takže to obmedzuje váš pobyt na povrch Mesiaca približne na dva mesiace,“ dodal, keď sa zohľadní ožarovanie z zhruba týždennej cesty tam a späť.

Existuje niekoľko zdrojov vystavenia žiareniu: galaktické kozmické lúče, sporadické udalosti slnečných častíc (napríklad zo slnečných erupcií) a neutróny a gama lúče z interakcií medzi kozmickým žiarením a mesačnou pôdou.

Žiarenie sa meria pomocou jednotky sievert, ktorá kvantifikuje množstvo absorbované ľudskými tkanivami.

Tím zistil, že radiačná záťaž na Mesiaci je 1 369 mikrosievertov denne – čo je asi 2,6-krát viac ako denná dávka posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Dôvodom je to, že ISS je stále čiastočne chránená ochrannou magnetickou bublinou Zeme nazývanou magnetosféra, ktorá odvracia väčšinu žiarenia z vesmíru.

Zemská atmosféra poskytuje dodatočnú ochranu ľudí na povrchu, ale tým viac sme vystavení, čím vyššie ideme.

„Úrovne žiarenia, ktoré sme namerali na Mesiaci, sú asi 200-krát vyššie ako na povrchu Zeme a päťkrát až 10-krát vyššie ako pri lete z New Yorku do Frankfurtu,“ dodal Wimmer-Schweingruber.

READ  Stonožky „veľké ako auto“ sa kedysi potulovali po severnom Anglicku, odhaľujú nálezy fosílií

NASA plánuje priviesť ľudí na Mesiac do roku 2024 v rámci misie Artemis a uviedla, že má plány na dlhodobú prítomnosť, ktorá by zahŕňala astronautov pracujúcich a žijúcich na povrchu.

Pre spoločnosť Wimmer-Schweingruber existuje jedno riešenie, ak chceme, aby ľudia strávili viac ako dva alebo tri mesiace: vybudovať biotopy chránené pred žiarením tak, že ich pokryjeme 80 centimetrov (30 palcov) mesačnej pôdy.

© Agence France-Presse

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close