hospodárstvo

Koronavírus: Čínska ekonomika v prvom štvrťroku poklesla o 6,8%

Čínska ekonomika sa v porovnaní s štvrťrokom znížila o 9,8%, po očistení o sezónne vplyvy.

Čínska ekonomika zaznamenala v prvom štvrťroku historický pokles, ktorý tiež prekročil odhady ekonómov. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá viedla k zatvoreniu veľkého počtu podnikov a podnikov a zníženiu pohybu obyvateľstva, čo znížilo domáci dopyt.

Podľa čínskeho štatistického úradu zaznamenala ekonomika v piatok medzi januárom a koncom marca medziročný pokles o 6,8%. Ide o prvý pokles hrubého domáceho produktu (HDP) od uverejnenia štvrťročných údajov v roku 1992.

Výsledok bol horší aj v porovnaní s odhadmi ekonómov, ktorí očakávali pokles HDP v rozmedzí od 6% do 6,5%. Oproti tomu ekonomika v poslednom štvrťroku minulého roka vzrástla o 6%.

Čínska ekonomika sa po štvrťročnom porovnaní znížila o 9,8% v prvom štvrťroku po očistení o sezónne vplyvy. V tomto prípade bola kríza mierne miernejšia, ako sa očakávalo, pričom analytici očakávali pokles o 9,9%. V predchádzajúcom štvrťroku vzrástla v porovnaní s tretím štvrťrokom o 1,5%.

Rozhodujúce vzťahy medzi USA a Čínou

V prvých troch mesiacoch roka priemyselná výroba medziročne poklesla o 8,4%. Vývoj v marci bol však pozitívny, keď bol pokles miernejší, ako sa očakávalo, a dosiahol 1,1%. Analytici predpovedali pokles priemyselnej výroby o 5,8% po februárovom poklese o 13,5%.

Naopak, maloobchodný predaj v marci o 15,8% bol mínus. Ekonómovia očakávali pokles iba 10% po februárovom poklese 20,5%. Maloobchodný predaj klesol v prvom štvrťroku o 19%.

Dovoz v marci medziročne poklesol o 0,9%, ale vývoz dosiahol 6,6%. To ukazuje dôsledky rozšírenia nového koronavírusu do ďalších krajín na celom svete, čo sa prejavuje v nižšom dopyte obchodných partnerov.

Podľa prieskumu spoločnosti Reuters zo vzorky viac ako 60 analytikov sa očakáva, že čínska ekonomika do roku 2020 porastie, ale iba 2,5%. Ak sa urobí odhad, bude to najslabší rast za 44 rokov.

Podľa čínskych ekonómov bude vývoj svetovej ekonomiky v tomto roku závisieť aj od vývoja čínsko-amerických vzťahov. Ak krajiny spoja svoje sily, hospodárstvo zažije iba jednu recesiu. Ak bude konfrontácia pokračovať, povedie to k hospodárskej depresii.

koronavírus

Nová pandémia koronavírusov sa rozšírila z Wu-chanu do Číny. Na Slovensku bolo doteraz nakazených 977 ľudí.

Koronavírus zodpovedný za COVID-19 je nový kmeň vírusu a ochorenie je kvapôčková infekcia. Odhadovaná doba inkubácie ochorenia je 2 až 14 dní, ale môže byť dlhšia. Každý deň, ONLINE, sledujeme najnovší vývoj doma aj vo svete.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás.
Vďaka vám tiež existujú bezplatné médiá a nezávislá žurnalistika.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close