šport

Koronavírus: Od 1. októbra budú zakázané športové podujatia

dnes 19:20
|

Od 1. októbra sa na Slovensku nebudú môcť konať žiadne masové akcie vrátane športu.

Výnimku budú mať udalosti, pri ktorých organizátor môže poskytnúť negatívne testy na koronavírusy u všetkých účastníkov nie staršie ako 12 hodín. Informoval o tom ústredný krízový štáb po svojom pondelňajšom zasadnutí, návrh ešte stále podlieha definitívnemu schváleniu.

Opatrenie sa dotkne aj Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach (4. októbra) alebo zápasu baráže o postup na futbalové EURO EURO Slovensko – Írsko (8. októbra o 20:45 na NFŠ v Bratislave). Na základe prijatých opatrení by sa mala prerušiť sezóna vo futbalovej Fortuna lige alebo by sa nemal začať nový ročník hokejového tímu Tipos Extraliga.

„Zakážeme hromadné akcie s určitými výnimkami, napríklad sobáš, pohreb, krst, stretnutia orgánov verejnej moci alebo ak organizátor takejto akcie zabezpečí, aby všetci účastníci mali negatívny test RT-PCR nie starší ako 12 hodín a nahlásili taký podujatie príslušnému regionálnemu orgánu. verejné zdravie do 48 hodín. Toto opatrenie sa týka športových, kultúrnych, firemných a cirkevných podujatí. “ uviedol po stretnutí ústredného krízového štábu hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Zákaz platí od 1. októbra do odvolania alebo do zastavenia šírenia koronavírusu v druhej vlne. „Je nám ľúto tieto udalosti obmedziť. Situácia na Slovensku je však mimoriadne vážna. Čo sa stane v nasledujúcich dvoch týždňoch, nie je vôbec v našich rukách, ale pomocou týchto opatrení môžeme ovplyvniť, čo sa stane počas tretieho, štvrtého a ďalšie týždne. sledovať, ako rastieme extrémne strmo, umožnili by sme armageddon na Slovensku, “ uviedol predseda vlády SR Igor Matovič.

Dotknutá športová komunita by podľa neho mala dostať finančné zadosťučinenie: „S týmito zásadnými obmedzeniami ide ruka v ruke aj kompenzácia. Požiadal som ministra, aby začal rokovania so športovcami s cieľom kompenzovať stratu ich predaja. Aby sme nestratili šport ani kultúru.“ Opatrenie tiež ovplyvní nosenie závojov pri športových udalostiach. „Dôrazne sa odporúča nosiť závoje na halové športové aktivity,“ dodal Matovič.

READ  Dánsko, Lotyšsko a Slovensko dosiahli konečné olympijské miestenky v mužskom hokeji

Od septembra sú športové zápasy a súťaže vyhlásené za rizikové udalosti s takzvanými „superrozšírovačmi“ nového coronvírusu. Pôvodne boli od 1. septembra do 1. októbra zakázané masové športové podujatia vonku za účasti 1 000 a viac divákov. Vnútorné akcie pre viac ako 500 ľudí neboli povolené. Zároveň sa odporúčalo neorganizovať žiadne hromadné akcie. Neskôr sa diskutovalo o znížení účastníkov na 100 resp. 50, ale nakoniec sa 14. septembra rozhodol zachovať vtedajšie obmedzenia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close