Svet

Krajčí: Doterajšie opatrenia nefungujú, Bratislava je vysoko riziková (rozhovor)

Nedostatok hygienikov majú zachraňovať študenti. Ako budú kontrolovať, či je na svadbe len 30 ľudí? Na aké čísla sme pripravení a aké opatrenia nás ešte čakajú? Zodpovedá minister zdravotníctva a šéf krízového štábu Marek Krajčí (OĽaNO).

Od pondelka platia nové opatrenia pre Bratislavu a ďalšie tri okresy v jej okolí. Už sa začali ozývať protestné hlasy, napríklad športovci alebo divadla, že pri takýchto obmedzeniach počte divákov sa ani neoplatí začať sezónu. Nedávny prieskum zároveň ukázal, že tretina ľudí odmieta rúška. Ako budete riešiť odpor ľudí voči opatreniam?

Toto je rozdiel prvej a druhej vlny. V prvej vlne sme boli všetci veľmi zodpovední. Druhá vlna je o to náročnejšie, že tu máme dezinformačnú kampaň a mnohí ľudia jej následkom spochybňujú opatrenia.

Rúška odmieta 35 percent ľudí, čo je skutočne veľká časť populácie. Tá je následne bohužiaľ zodpovedná aj za to, že druhú vlnu nezvládneme len s rúškami.

Čísla rastú a opatrenia, ktoré boli doteraz zavedené, sú neefektívne a konzílium odborníkov sa muselo zaoberať tým, čo ďalej.

Situácia sa môže kedykoľvek dostať do fázy nekontrolovateľného šírenia. Z tohto dôvodu zasadlo konzílium a navrhlo opatrenia.

Tie nemali platiť ihneď od pondelka, avšak bratislavský magistrát žiadal pandemickú komisiu, aby sa v Bratislave opatrenia mohli zaviesť aj skôr, pretože Bratislava je naozaj vysoko rizikový región, s podobnými číslami ako rizikové regióny v Česku.

Rozhovor si môžete vypočuť v našom podcastu Aktuality Nahlas:

Niektorých ľudí to už nebaví, sú naštvaní a nepáči sa im opatrenia. Čo budete robiť, ak ich nebudú rešpektovať? Budete kontrolovať počty ľudí na svadbách a udeľovať pokuty za nenosenie rúšok?

Všetky opatrenia zverejnené na stránke ÚVZ sú kontrolovateľné regionálnymi hygienikov a políciou. Náhodné kontroly sa dejú a aj sa diať budú. Ak to bude potrebné, je možné, že sa kontroly zintenzívni.

Kto to bude kontrolovať, keď už teraz máme málo hygienikov a epidemiológov?

Je pravda, že verejné zdravotníctvo sa od roku 2004 postupne zdecimovali. Túto situáciu nevieme vyriešiť zo dňa na deň. Treba nastaviť rezidenčné programy pre verejných zdravotníkov a zastabilizovať sektor odborníkmi, ktorých máme naozaj nedostatok.

#SpajaNasZodpovednost

Aktuality.sk ukazujú pravú tvár Slovenska – bez toho zakrývali fakty a ohýbali realitu. Každý deň vám prinášame dôveryhodné a vyvážené spravodajstvo. Vaša podpora zabezpečí, aby náš obsah zostal otvorený aj pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť.

READ  Schôdza Sadca rozhodla o posilnení boja proti korupcii

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close