Svet

Okolo Taiwanu bolo spozorovaných 26 čínskych lietadiel

(Aktualizovať) Tchaj-pej: Taiwanské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že za posledných 24 hodín v okolí samosprávneho ostrova identifikovalo 26 čínskych lietadiel a päť námorných plavidiel.

K stretom dochádza len niekoľko týždňov pred inauguráciou nového taiwanského vodcu Lai Tsing-tae, ktorého Čína považuje za nebezpečného separatistu, 20. mája.

Ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že 17 lietadiel prekročilo líniu kontroly a vstúpilo do severnej a strednej časti Taiwanu ADIZ (Identifikačná zóna protivzdušnej obrany).

Línia oddeľuje Taiwanský prieliv, úzku vodnú cestu dlhú 180 kilometrov, ktorá oddeľuje ostrov od pevninskej Číny.

Tento obrázok z videa poskytnutého ministerstvom obrany ukazuje čínske lietadlo, ktoré 29. apríla 2022 zachytila ​​americká stíhačka nad Tichým oceánom. Pentagon zverejnil zábery viac ako 180 amerických stíhačiek, ktoré zachytili čínske lietadlá. Tie, ktoré sa vyskytli za posledné dva roky – viac ako celkovo v predchádzajúcom desaťročí – sú súčasťou trendu, ktorý amerických vojenských predstaviteľov znepokojuje. (Ministerstvo obrany cez AP)

Peking, ktorý túto líniu neuznáva, si nárokuje demokratický Taiwan ako súčasť svojho územia a nikdy sa nevzdal použitia sily, aby dostal ostrov pod svoju kontrolu.

Získajte najnovšie správy


Doručené do vašej doručenej pošty

Prihláste sa na odber bulletinov Manila Times

Registráciou pomocou e-mailovej adresy potvrdzujem, že som si prečítal a súhlasím s podmienkami poskytovania služieb a zásadami ochrany osobných údajov.

Za vlády taiwanskej prezidentky Tsai Ing-wen sa napätie medzi Pekingom a Tchaj-pejom zvýšilo, pretože ona a jej vláda odmietli čínsky nárok na ostrov.

Jeho zástupca, nastupujúci vodca Lai, vyhral januárové prezidentské voľby na ostrove napriek varovaniam Pekingu, že spôsobí „vojnu a úpadok“ Taiwanu.

Najnovšie kroky prichádzajú deň po tom, čo Manila predvolala vysokopostaveného čínskeho diplomata na protest proti incidentu vodného dela, ktorý poškodil dve filipínske lode na hliadke v Juhočínskom mori.

READ  Tajomstvo krajiny, ktorá z dlhodobého hľadiska najlepšie riadi boj proti CORONAVIRUSU, je odhalené!

Manila a Peking majú dlhú históriu územných sporov v Juhočínskom mori a v posledných mesiacoch boli zapojené do niekoľkých námorných incidentov, keď si susedia uplatnili svoje konkurenčné nároky na strategickú vodnú cestu.

Spor prichádza v čase, keď USA a Filipíny uskutočňujú spoločné vojenské cvičenia v blízkosti potenciálnych bodov vzplanutia v Juhočínskom mori a Taiwanskom prielive.

Spoločné cvičenie zahŕňalo simuláciu opätovného dobytia nepriateľom obsadených ostrovov v oblastiach privrátených Taiwanu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close