Svet

Kríza v sudánskych školách ohrozuje budúcnosť detí

Ed Moussa (Sudán) (AFP) – V Sudáne sa začína nový školský rok, ale deväťročná Zahra Hussain zostáva doma, aby pomáhala s domácimi prácami, ktorých peniaze jej rodiny pribúdajú stále viac, ako bola nútená vzdať sa.

Zahra pred rokom odišla zo základnej školy po tom, čo nastúpila do tretieho ročníka v schátranej školskej budove so starými triedami, popraskanými stenami, rozbitými lavicami a záchodmi s málo tečúcou vodou.

Dovtedy navštevoval školu pravidelne, zložil skúšky a nedávno bol na vrchole triedy.

„V prvej triede som sa umiestnila na treťom mieste,“ povedala pre agentúru AFP mladá žena vo svojom dome v dedine Ed Mouza v štáte Kassala na východe Sudánu. „Môj otec teraz nemá peniaze…tak ma vytiahol zo školy.“

Zahra je jedným z takmer siedmich miliónov detí v Sudáne, ktoré už nechodia do školy, obeťou humanitárnych organizácií, ktoré varujú pred „generačnou katastrofou“.

Sudán je už teraz jednou z najchudobnejších krajín sveta, ktorú sužuje politická nestabilita, sucho, hlad a konflikty, pričom miera gramotnosti dospelých je podľa Svetovej banky len 60 percent.

Sudánske deti čelili v priebehu rokov čoraz väčším ťažkostiam pri prístupe k riadnemu vzdelaniu, najmä vo vidieckych oblastiach.

Rodiny, ktoré zápasili s vážnymi ekonomickými ťažkosťami za trojročnej vlády prezidenta Umara al-Bašíra, ktorý bol zvrhnutý v apríli 2019, už ťahali svoje deti zo školy.

Sudánsky učiteľ Mohamed Taha povedal, že počet miestnych študentov klesol, pretože sa znížilo bezplatné stravovanie v školách HUSSAIN ERY AFP

A nepokoje pokračujú a Sudán sa spamätáva z ochromujúcich následkov minuloročného vojenského prevratu vedeného armádnym veliteľom Abdalom Fattáhom al-Burhanom, ktorý narušil prechod nastolený po zosadení Bašíra.

Hlboké politické a ekonomické krízy, pretrvávajúce etnické konflikty a dlhotrvajúce zatváranie škôl počas pandémie COVID-19 zhoršili vzdelávaciu krízu.

READ  USA vyžadujú negatívne testy na Covid pre cestujúcich z Číny

Stovky učiteľov opakovane štrajkujú proti zlým životným podmienkam.

Tohtoročné ničivé záplavy okrem politickej a ekonomickej nestability poškodili viac ako 600 škôl, čím oddialili začiatok akademického roka z júla na október.

Žiadna škola, žiadne jedlo

Sudán je uvedený ako druhý najhorší po Afganistane – v indexe rizikového vzdelávania 2022, ktorý hodnotí 100 krajín podľa zraniteľnosti ich školských systémov.

Abdullah Ibrahim, ktorý vlastní kaviareň, má veľa zo svojich siedmich detí, ktoré s ním alebo v pekárni pracujú.
Abdullah Ibrahim, ktorý vlastní kaviareň, má veľa zo svojich siedmich detí, ktoré s ním alebo v pekárni pracujú. HUSSAIN ERY AFP

Podľa Arshada Malika, riaditeľa organizácie Save the Children v Sudáne, „Systém vzdelávania v Sudáne je veľmi slabý a ochromený množstvom základných faktorov,“ od zlej infraštruktúry až po kvalitu vzdelávania.

„Z 12,4 milióna detí v škole sedem z desiatich 10-ročných nevie prečítať a pochopiť jednoduchú vetu,“ povedal.

Deťom ako Zahra ponúka sudánsky zapadnutý školský systém stále spôsob, ako sa dostať v živote dopredu.

„Ak dostanem peniaze na nákup jedla alebo na kopírovanie kníh, okamžite sa vrátim do školy,“ povedal.

Školy v Sudáne ponúkajú študentom v niektorých vidieckych oblastiach obedy zadarmo, čím povzbudzujú rodiny, ktoré majú problémy, aby posielali svoje deti.

Školské jedlá – vrátane strukovín, zeleniny a sušienok – boli pre mnohých často jediným dostupným jedlom počas dňa.

Sudán už teraz zápasí s nedostatkom potravín, v dôsledku čoho 15 miliónov ľudí – asi tretina populácie – čelí „závažnej potravinovej neistote“.

Sudán
Sudán AFP

V neďalekej dedine Wat Sharibai školy prestali podávať jedlá pred dvoma rokmi, čo vážne ovplyvnilo dochádzku, povedal tamojší učiteľ Mohammad Taha.

Othman Abubakar, denný námezdný robotník s deviatimi deťmi, hovorí, že si už nemôže dovoliť platiť za jedlo, cestovné a školské potreby pre všetky svoje deti.

„Keby bolo v škole viac jedál… pomohlo by to,“ povedala Abubakar, ktorá posiela do školy len dve zo svojich detí.

READ  Rusko a Putin sa dohodli na zásadnej prestavbe Ukrajiny

„Teraz môžu deti pomôcť priniesť peniaze domov.“

„veľmi potrebné“

Abdullah Ibrahim, ktorý vlastní kaviareň v Golse, má veľa zo svojich siedmich detí, ktoré s ním alebo v pekárni pracujú.

Ohaj Soliman, 43-ročný robotník v Sudáne, hovorí, že ľutuje, že jeho deti musia pracovať.
Ohaj Soliman, 43-ročný robotník v Sudáne, hovorí, že ľutuje, že jeho deti musia pracovať. HUSSAIN ERY AFP

„Nie je dobré dávať deti do práce… ale sme nútení,“ hovorí 43-ročný nádenník Ohaj Soliman.

Ženy sú obzvlášť zraniteľné, varovala správa z minulého mesiaca detská agentúra OSN UNICEF a Save the Children.

Save the Children’s Malik povedal, že sudánske dievčatá sa často vydávali predčasne alebo boli vyradené zo školy, aby robili domáce práce.

Odhaduje, že štyri z 10 dievčat opúšťajú školu v Sudáne v porovnaní s tromi z 10 chlapcov.

Ak sa nepodniknú žiadne kroky, pravdepodobným výsledkom bude „väčšia chudoba a nerovnosť,“ varoval Malik.

Rodičov, ktorí ťahajú svoje deti zo školy, čaká neistá budúcnosť.

„Viem, že nechať deti mimo školy je obrovská katastrofa,“ povedal Abubakar. „Ale nás zúfalo potrebujeme.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close