Hlavné správy

Lídri v Maďarsku, Poľsku a na Slovensku presadzujú rýchlejší prísun vakcín

Slovenský premiér Igor Madovič a poľský Matos Moraveki podporili Arbana. EÚ nedostala celú plánovanú sumu podpisov vakcín, ktorá sa odhaduje na 2 miliardy dolárov, podpísanú so západnými výrobcami liekov.

Vedúci predstavitelia vystúpili na stretnutí pri príležitosti 30. výročia vzniku skupiny Vysekrat, neformálneho orgánu politickej a hospodárskej spolupráce medzi Poľskom, Maďarskom, Českou republikou a Slovenskom. Hostiteľom bol Moraweki. Stretli sa na ňom Orban, Madovic a český premiér Andrzej Bobiz.

Predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý sa zúčastnil osláv, uviedol, že lídri EÚ budú budúci týždeň rokovať o spôsoboch zvýšenia výroby vakcín a urýchlenia očkovania.

Európska únia (EÚ) v stredu oznámila, že súhlasila s nákupom ďalších 300 miliónov dávok modernej vakcíny, pričom načerpá takmer jednu miliardu eur (asi 390 miliónov dolárov) v úsilí bojovať proti hrozbe korónového vírusu, ktorý sa šíri naprieč celým svetom. kontinent.

Vývoj je v pätách oznámenia spoločností Pfizer a Bioendech, že podpísali dohodu o dodaní ďalších 200 miliónov dávok vakcíny do tábora.

Načítava

Michal ocenil vývoj skupiny V4 a úlohu Európskej únie, zdôraznil však, že by mala byť „založená na zásadách demokracie“.

Tieto slová sa považujú za členov reštrukturalizácie Európskej únie v Maďarsku a Poľsku, ktoré často zaznamenali politické zasahovanie do oblastí, ako sú súdnictvo a sloboda médií.

Orban v stredu vyhlásil, že úlohou stredoeurópskych krajín je pomôcť chrániť EÚ pred vonkajšími hrozbami a brániť svoju vlastnú nezávislosť pred „tendenciami“ tábora budovať si ríšu.

Lídri podpisujú vyhlásenie o spolupráci v oblasti kybernetiky.

Načítava

V4 bola založená vo februári 1991 na základe deklarácie o spolupráci, ktorú podpísali vtedajší prezidenti Lek Velsa z Poľska, Vaklav Havel z bývalého Československa a Joseph Andal z Maďarska za miestodržiteľa v Maďarsku. Tieto krajiny vstúpili do Európskej únie v roku 2004.

READ  Slovensko vs Luxembursko Tipy na predikcie a stávkovanie

Poľsko v súčasnosti vykonáva 12-mesačné rotujúce predsedníctvo skupiny, ktoré sa odovzdá Maďarsku 1. júla.

Po stredajšom stretnutí poľskí Moraveki a Maďarsko Urban usporiadali bilaterálne rozhovory a zúčastnili sa na ceremoniáli v Bojovom hrade, ktorý bol venovaný držaniu brnenia vyrobeného pre kráľa Žigmunda II. Augusta zo 16. storočia v budapeštianskom múzeu.

Najsledovanejšie na svete

Načítava

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close