Zábava

Ľudia spájajú slovenskú verejnoprávnu televíziu, aby ju ochránili pred vládnym prevzatím

Demonštranti na Slovensku vytvorili ľudskú reťaz okolo budovy verejnoprávnej televízie a rozhlasu v reakcii na plánované prevzatie moci vládou vedenou populistickým, proruským premiérom Robertom Ficom. Plán prevzatia, ktorý vypracovala ministerka kultúry Martyna Šimkovičová, sa stretol s rozsiahlym odsúdením prezidentky Zuzany Kabutovej, opozičných strán, miestnych novinárov, medzinárodných mediálnych domov, Európskej komisie a ďalších. . Slovenskí novinári plán označili za útok na všetky nezávislé médiá, keďže súčasný verejnoprávny rozhlas a televíziu nahradí novým systémom, na ktorý dohliada vládou ustanovený výbor.

Prebiehajúce protesty na Slovensku sú súčasťou širšieho hnutia proti politike premiéra Fica, vrátane jeho vyčíňania voči novinárom a rastúcich obáv, že Slovensko môže zanechať prozápadné sklony a príliš sa prikláňať k Maďarsku za premiéra Viktora Orbána. Hoci Šymkovičová tvrdila, že prevzatie verejnoprávnych médií je nevyhnutné na boj proti zaujatosti súčasného vysielateľa, vysielateľ tieto tvrdenia poprel. Nový plán, podľa ktorého by na riaditeľa nového vysielateľa dohliadala sedemčlenná rada volená vládou a parlamentom a ktorá by mala právomoc riaditeľa bezdôvodne odvolať, by úplne nahradil súčasný systém.

Protesty vytiahli do ulíc tisíce ľudí, ktorí rozvinuli transparenty s nápisom „Ruky preč od RTVS“. a ukazuje miestnych novinárov skandujúcich „Sme na vašej strane“. Predchádzajúce protesty tiež začiatkom tohto mesiaca prilákali veľké davy, čo odrážalo silný odpor voči vládnym opatreniam a potenciálne hrozby pre slobodné médiá na Slovensku. Fico, ktorý vlani získal štvrté funkčné obdobie s ľavicovou, proruskou stranou, čelil kritike za svoje protiamerické a proruské postoje, z ktorých sa niektorí obávajú, že by Slovensko mohlo priviesť Slovensko na podobnú cestu ako Maďarsko za Orbána.

Opozičné strany, prezidentka Kaputová a rôzne medzinárodné organizácie sa vyslovili proti tomuto kroku v čase rastúcich obáv z vládneho plánu prevzatia a dôsledkov pre slobodu médií na Slovensku. Predovšetkým Európska komisia varovala pred nebezpečenstvom vládneho prevzatia kontroly nad verejnoprávnym vysielaním, pretože by to mohlo potlačiť nesúhlasné hlasy a obmedziť prístup k rôznym názorom. Keďže protesty pokračujú a stupňuje sa tlak na revíziu vládnych plánov, budúcnosť slobody médií a demokracie na Slovensku zostáva neistá. Vládne kroky a reakcie verejnosti budú formovať politickú klímu krajiny v nasledujúcich rokoch.

READ  Marián Varga a jeho poklad, ktorý sa našiel takmer po 60 rokoch

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close