Svet

Macron je presvedčený, že Francúzi urobia v nadchádzajúcich voľbách správnu voľbu

„Mojou jedinou ambíciou je byť užitočný pre našu krajinu, ktorú tak milujem,“ povedal (Súbor)

Paríž:

Prezident Emmanuel Macron v pondelok povedal, že dúfa, že Francúzi urobia „správnu voľbu“ v predčasných voľbách, ktoré vyhlásil po tom, čo krajná pravica spôsobila zdrvujúcu porážku jeho centristickej koalícii vo voľbách do Európskej únie.

Jeho prekvapivý krok prišiel po tom, čo mainstreamové centristické strany mali v nedeľňajšom hlasovaní v Európskom parlamente celkovú väčšinu, no krajná pravica získala významné víťazstvá v Taliansku, Rakúsku a Francúzsku.

V Nemecku, kde sa všetkým trom vládnucim koaličným stranám darilo zle, hovorca stredoľavého kancelára Olafa Scholesa v pondelok vylúčil rýchle hlasovanie.

Analytici tvrdia, že francúzsky líder riskuje veľmi nebezpečný hazard, keď sa snaží zbaviť moci krajne pravicové Národné zhromaždenie (RN), keď sa v roku 2027 skončí jeho druhé funkčné obdobie.

„Verím v schopnosť francúzskeho ľudu urobiť správnu voľbu pre seba a pre budúce generácie,“ napísal Macron v pondelok ráno v X.

„Mojou jedinou ambíciou je byť užitočný pre našu krajinu, ktorú tak milujem.“

Macronovo vyhlásenie volieb do nového Národného zhromaždenia na 30. júna, s druhým kolom vo Francúzsku 7. júla, vyvolalo všeobecný poplach, a to aj v rámci jeho vlastnej strany.

„Hlavou štátu by sa hraním s ohňom mohla popáliť a strhnúť do ohňa celú krajinu,“ napísal Le Monde v úvodníku.

Predsedníčka dolnej snemovne Yael Braun-Pivet, vysoká predstaviteľka Macronovej strany, vyjadrila v pondelok ráno istý nesúhlas a poukázala na lepšiu „cestu“ na vytvorenie koalície s inými stranami.

„Prezident veril, že táto cesta neexistuje… Budem sledovať rozhodnutie,“ povedal pre televízny kanál France 2.

Parížska starostka Ann Hidalgová, socialistka, označila voľby len niekoľko týždňov pred začiatkom parížskych olympijských hier za „veľmi znepokojujúce“.

READ  Mladí lídri vyzvali, aby sa zapojili do boja proti klimatickej spravodlivosti, keď Letná škola v Nairobi spúšťa tretie konzorcium

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach však nezohľadnil žiadny priamy vplyv na podujatie.

Krajne pravicový premiér?

V televíznom prejave neskoro v nedeľu Macron varoval pred nebezpečenstvom „vzostupu nacionalistov a demagógov“ pre Francúzsko a jeho miesto v Európe.

Macron poznamenal, že krajne pravicovým stranám vo Francúzsku, vrátane RN, sa podarilo zabezpečiť takmer 40 percent hlasov EÚ.

Po víťazstve v druhom volebnom období v parlamentných voľbách v roku 2022 dúfa, že získa späť svoju stratenú väčšinu v dolnej komore parlamentu.

Niektorí sa však obávajú, že protiimigračná RN by mohla vyhrať, čo by Macrona prinútilo pracovať v nepokojnom spojenectve s krajne pravicovým premiérom.

Podpredseda RN Sebastien Senu v pondelok uviedol, že jej súperom o tento post bude 28-ročný líder strany Jordan Bardella.

Jeho mentorka Marine Le Penová, ktorá v posledných dvoch prezidentských voľbách skončila druhá, zostáva líderkou strany v parlamente a očakáva sa, že v roku 2027 bude opäť kandidovať.

Krajná pravica zabodovala vo Francúzsku, Taliansku a Rakúsku a skončila na druhom mieste v Nemecku a Holandsku.

Kremeľ, ktorý verí, že krajná pravica zaujme miernejšie stanovisko voči Rusku v súvislosti s jeho agresiou na Ukrajine, uviedol, že „pozorne sleduje“ víťazstvá.

„Aj keď si proeurópania doteraz udržali svoje vedúce pozície, postupom času, na základe toho, čo vidíme, im budú pravicové strany v pätách,“ povedal novinárom hovorca Dmitrij Peskov.

„Bezprecedentná príťažlivosť“

RN prekonalo Francúzsko s viac ako 31 percentami hlasov – viac ako dvojnásobkom Macronových 14 percent.

Socialisti a krajne ľavicové Francúzsko Anbaud zaostali s 13 a deviatimi percentami.

Minister financií Bruno Le Maire z Macronovej strany varoval, že referendum, ktoré sa začalo v roku 1958, bude mať „najhoršie následky v dejinách Piatej republiky“.

„Toto sú voľby s bezprecedentnou závažnosťou pre náš národ,“ povedal pre rádio RTL.

READ  Pri dvoch samostatných incidentoch pri ťažbe uhlia v Číne zahynulo 12 ľudí

Tím ministra zahraničných vecí Stéphana Sejourna, generálneho tajomníka Macronovej Renesancie, uviedol, že sa „plne zapojí“ do boja o parlamentné kreslá.

Na ľavej strane líder Socialistickej strany Olivier Faure vyzval na „populárny front proti extrémnej pravici“.

„Krajná pravica nie je len pri bráne moci, ale má aj nohu vo dverách,“ povedal pre rozhlasovú stanicu France Info po výsledku RN vo voľbách do EÚ.

Analytik Mujtaba Rahman, výkonný riaditeľ Eurasia Group pre Európu, uviedol, že Macron podstúpil „obrovský hazard“.

„Ďalší visiaci parlament,“ povedal, by viedol k tomu, že Macron „vytvorí širokú koalíciu so stredopravými alebo stredoľavými“.

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close