Technológie

Maďarsko sa musí prestať spoliehať na „vojnového zločinca“ Putina, pokiaľ ide o plyn, varuje šéf EÚ pre energetiku – POLITICO

BRUSEL – Maďarsko musí zintenzívniť úsilie, aby zastavilo ruské nákupy energie opúšťajúce krajinu pre zlý vplyv Kremľa, uviedla dnes komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

„Dokonca aj Maďarsko vie, že pokračovaním v tejto aktivite dáva Rusku právo manipulovať so svojím trhom,“ povedal Simpson počas summitu POLITICO Sustainability Futures Week a dodal, že „nie. [in] Ich záujem pokračovať v tejto zaujatosti.“

Ruský exportér plynu Gazprom minulý mesiac oznámil, že túto zimu zvýši dodávky zemného plynu do Maďarska po rokovaní maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu.

„Poznám politického vodcu v Európe, ktorý si podáva ruku s týmto vojnovým zločincom, ale to je všetko,“ povedal Simpson v strohej poznámke o stretnutí.

Je to druhýkrát, čo sa Budapešť a Moskva dohodli na dodatočných objemoch plynu, odkedy Rusko spustilo rozsiahlu ofenzívu na Ukrajinu.

Prístup Maďarska ostro kontrastuje so snahou iných blokov, vrátane susedných členských štátov ako Slovensko a Bulharsko, postupne do roku 2027 znižovať dovoz ruskej energie. Celkovo EÚ znížila jeho dôveryhodnosť Od viac ako 40 percent jeho dovozu plynu pred inváziou Moskvy až po menej ako 10 percent dnes na ruský plynovod.

„Našou jasnou požiadavkou voči nim, ako aj iným členským štátom, ktoré stále používajú ruskú technológiu, je pripraviť plán, ako môžu diverzifikovať svoju jadrovú flotilu,“ povedal Simpson.

Komisár pre energetiku zároveň uviedol, že je poľutovaniahodné, že Maďarsko pokračovalo vo výstavbe jadrového reaktora Box II, ktorý sa spolieha na podporu Ruska a jadrové palivo. Budapešť prisľúbila, že bude proti akýmkoľvek sankciám ovplyvňujúcim jadrovú energetiku.

Európska únia v súčasnosti pracuje na 12. kole sankcií uvalených na Rusko od vlaňajšieho začiatku jeho vojny proti Ukrajine. Hoci sa neočakáva, že balík bude obsahovať nejaké významné obmedzenia na nákup ruského skvapalneného zemného plynu – napriek výzvam z niekoľkých krajín EÚ – Simpson povedal: „V momente, keď spolu s Maďarskom dosiahneme konsenzus, budeme mať túto spoločnú pozíciu.“

READ  Slovensko začína dostávať systémy protiraketovej obrany Patriot

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close