Veda

Masívne lávové trubice na Mesiaci a na Marse mohli využívať kozmonauti

Lávové trubice sú jaskyne vytvorené lávou, ktorá tečie z vulkanického otvoru pod spevneným povrchom. Na Zemi sa tieto lávové trubice nachádzajú na Havaji, na Kanárskych ostrovoch, v Austrálii a na Islande. Majú priemer od 33 do 98 stôp.

Podľa novej štúdie s použitím satelitných snímok, radarových údajov, pozorovania kozmických lodí, ktoré sa nazývajú svetlíky patriace do zrútených lávových trubíc a digitálnych terénnych modelov lávových trubíc na Mesiaci a na Marse, môžu byť lunárne trubice na Mesiaci a na Marse dlhšie ako 25 míľ.

Vedci ich porovnali s lávovými rúrami na Zemi a zistili, že lunárne jaskyne by mohli dosiahnuť priemer 1 kilometer alebo 3280,84 stôp – čo by mohlo pojať najvyššie budovy na Zemi.

Vedci sa domnievajú, že nižšia gravitácia a jej vplyv na vulkanizmus by mohli vysvetliť tieto mimoriadne veľké trubice.

Lávové trubice pod povrchom Mesiaca sú také veľké, že v skutočnosti môžu držať celé centrum Padovy, uviedol Riccardo Pozzobon, študijný spoluautor a planetárny geológ na katedre geovied na univerzite v Padove v Taliansku.

Štúdia bola uverejnená tento mesiac v časopise Recenzie vedy o Zemi,

Lávové trubice pod povrchom Mesiaca tiež zostali zväčša neporušené kvôli nízkej gravitácii. Vedci tvrdia, že akékoľvek zrútené lávové trubice na Mesiaci sú pravdepodobne spôsobené dopadmi asteroidov. A tie svetlíky by v skutočnosti mohli poskytovať prístup k elektrónkam.

Tieto lávové trubice by mohli pomôcť chrániť astronautov a poskytnúť nové informácie o mesiaci a Marse.

„Existencia stabilných obrovských dutín pod povrchom Mesiaca, potenciálne prístupných cez svetlíky, by mohla zmeniť paradigmu toho, ako pristupujeme k planetárnemu prieskumu z hľadiska návrhu misie, planetárnych ľudských základní a vedeckého výskumu,“ uviedli Pozzobon a Franceso Sauro, autor štúdie a profesor na katedre biologických, geologických a environmentálnych vied na univerzite v Bologni.

READ  NASA zdieľa úžasný pohľad na prechod ISS pred Slnkom

„Prístup do týchto jaskýň a (analýza) tohto typu podpovrchového prostredia bude predstavovať nové technologické výzvy, ale môže tiež poskytnúť neočakávané vedecké objavy.“

Za poznaním jaskýň na Mesiaci a na Marse

Pre astronautov, ktorí skúmajú drsné prostredie a kolísajúce teploty mesiaca a Marsu, by lávové trubice mohli poskytnúť prirodzený úkryt pred žiarením, nárazmi mikrometeoritov a nestabilnými teplotami.

Nové dohody agentúry Artemis od NASA upravujú, ako spolupracujeme a bezpečne skúmame Mesiac a Mars

Mikrometeority predstavujú nebezpečenstvo nielen pre astronautov, ale pre biotopy a vybavenie na podporu života, ktoré budú potrebovať na Mesiaci a na Marse. Jaskyne by sa mohli používať na bývanie a skladovanie zariadení.

Vedci tvrdia, že je dokonca možné, že rúrky poskytujú prístup k nádržiam s vodou.

„Výzvy spojené s prístupom do týchto jaskýň a udržaním ľudskej činnosti sú napriek tomu obrovské,“ uviedli vedci.

Jaskyne tiež predstavujú nebezpečenstvo a riziká spojené s nimi.

Dôvod, prečo strieľame laserové lúče medzi Zemou a Mesiacom

Rúry budú pravdepodobne obsahovať balvany, sklonené podlahy a posunujúci sa skalnatý materiál. Ak sa v budúcich misiách plánuje použitie rúr, žeriavov alebo zviazaných zostupov, bude pravdepodobne potrebné pristupovať k vchodom, pretože pravdepodobne budú skôr podobné vertikálnym šachtám.

„Raz nižšie by sme nemali byť príliš istí, aby sme našli rovnú podlahu (aj keď je to možné), ale namiesto toho hromady zrútených balvanov od stropu alebo stien, ktoré sú ostré ako britva a mohli by poškodiť nafukovacie moduly a skafandry,“ vedci povedal.

Dlhá cesta k návratu prvých vzoriek z Marsu

Astronauti by tiež mali byť schopní správne osvetľovať svoj priestor, pretože horniny vnútri jaskýň budú pravdepodobne čierne. Sila je však vzácnou komoditou, najmä pri cestovaní na Mesiac alebo Mars, preto bude kľúčové rozvíjať ten správny druh osvetlenia.

Štúdium vnútorností týchto jaskýň by mohlo odhaliť, aké sopečné aktivity boli na mesiaci a na Marse a kedy k nim došlo. Okrem toho by takýto výskum mohol poskytnúť kľúčové informácie o zložení interiéru týchto planétových telies.

READ  Meteorit zničil staroveké mesto, možno inšpirovaný biblický príbeh o Sodome, študijné nálezy

Interiéry lávových trubíc by tiež mohli odhaliť „výklenky, ktoré by mohli byť ideálne pre hosťovanie života (na Marse) alebo by mohli mať zachované príznaky minulého života, ktoré nie sú zahladené sterilizačným a ionizujúcim UV / kozmickým žiarením, ktoré ovplyvňuje povrch a blízky pod povrch, “povedali vedci.

Príprava astronautov na cestu

Astronauti, ktorí sa pripravujú na prieskum takýchto jaskýň, by potrebovali výcvik v prechodoch vo vertikálne rozvinutých prostrediach a prieskume jaskýň. Tieto expedície by si tiež vyžadovali prípravu na výzvy objavovania prírodného prostredia s nerovným terénom, ostrými skalami, skalnými pádmi a inými nepredvídateľnými nebezpečenstvami.

Zahŕňalo by to aj výcvik na bežné prieskumné operácie a núdzové situácie.

Niektoré z nich sa už študujú a astronauti trénujú prostredníctvom internetu Programy CAVES a Pangea Európskej vesmírnej agentúry.

Od roku 2012 tieto programy školili astronautov o tom, ako skúmať podzemné jaskyne a porozumieť planetárnej geológii vrátane lávových trubíc na Lanzarote, jednom z Kanárskych ostrovov.

NASA ponúka ceny 35 000 dolárov za návrh toalety, ktorá bude fungovať na mesiaci

„Doteraz bolo v jaskynnej turistike preškolených 36 astronautov z piatich kozmických agentúr; navyše šesť astronautov a štyria špecialisti na misie a operácie absolvovali výcvik v geologickom teréne,“ povedal Jo De Waele, spoluautor a speleológ na univerzite v Bologni.

Sauro, ktorý je tiež speleológom študujúcim jaskyne a vedúcim programov CAVES a Pangea, uviedol, že ESA hľadá nové technológie, ktoré by umožnili budúce skúmanie týchto jaskýň prostredníctvom agentúry. Platforma Sysnova,
Mesačné základne by sa mohli budovať pomocou moču astronautov

„Je to určite veľká výzva, ale teraz je jasné pre všetky vesmírne agentúry, že zatiaľ čo už máme dobré znalosti o povrchu Mesiaca, jedným z hlavných krokov vpred v oblasti prieskumu vesmíru by bolo preukázať schopnosť prieskumu. pod povrchom planetárneho tela, “povedal Sauro.

Výzva na predkladanie nápadov univerzít a vesmírneho priemyslu hľadá nové technológie, ktoré by sa mohli vyvinúť na pristátie na Mesiaci a na preskúmanie lunárnych jaskýň.

READ  Lincoln Grand Cinema vyžaduje, aby diváci na určitých predstaveniach boli očkovaní. Filmy

Ďalej sa vedci chcú dozvedieť viac o týchto skúmavkách, vrátane vytvorenia 3D laserových skenov a pochopenia ich chémie.

„Keď budeme mať (alebo) postavu ich podpovrchového vývoja pomocou diaľkového snímania, potom budeme schopní poskytnúť najsľubnejšie ciele pre budúce vesmírne robotické alebo ľudské misie na začatie skúmania týchto funkcií,“ uviedli vedci.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close