Veda

Mestá na východnom pobreží sa potápajú

Tu je nová karta pre vašu bingo kartu týkajúcu sa zmeny klímy. Veľké mestá pozdĺž pobrežia Atlantiku sa potápajú, Virginia Tech News V niektorých oblastiach dokonca miera prevyšuje nárast globálnej hladiny morí, uvádza sa v správe. Dokument publikovaný výskumníkmi z Virginia Tech PNAS Nexus Analyzované súbory radarových údajov na pozorovanie poklesu pôdy (ku ktorému dochádza, keď sa zemský povrch potápa) na východnom pobreží. Obrovské časti vysočiny sa potápali najmenej o 2 mm za rok, zatiaľ čo úseky pobrežných oblastí v strednom Atlantiku sa potápali o viac ako 5 mm za rok, čo je viac ako ročná miera globálneho zvyšovania hladiny morí (4 mm). Je rýchly. Hovorenie v milimetroch sa môže zdať irelevantné, ale hlavný autor článku Leonard Ohnhein varuje: „Môže sa to stať pomaly, ale účinky sú skutočné.“

Zosuv pôdy neprospieva cestám, železniciam, letiskám a nábrežiam, ktoré budú ovplyvnené rôznymi mierami poklesu. Ohnhein, postgraduálny študent v laboratóriu pre pozorovanie a inovácie Zeme Virginia Tech, hovorí, že problém spočíva v „hotspotoch potápajúcej sa pôdy“, ktoré sú kritické pre infraštruktúru. „Napríklad významné oblasti kritickej infraštruktúry v New Yorku, vrátane letísk JFK a LaGuardia a ich vzletových a pristávacích dráh, ako aj železničného systému, sú postihnuté mierami zosuvov pôdy viac ako 2 mm za rok,“ hovorí. On a jeho tím použili dátové body z vesmírnych radarových satelitov na meranie zmien počas niekoľkých rokov a potom vytvorili mapu terénu, ktorá ukazuje, kde strata nadmorskej výšky ohrozuje infraštruktúru. Okrem New Yorku medzi ďalšie postihnuté mestá patria Baltimore, Norfolk a Virginia Beach.

„Ich vplyvy teraz aj v budúcnosti spôsobia potenciálne škody na infraštruktúre a zvýšené riziko povodní,“ hovorí Ohnhein. Ťažba podzemných vôd a zhutňovanie sedimentov z mestskej hmoty sú príklady antropogénnych faktorov v mestských oblastiach. newsweek Všimnite si, že toto je sotva vydanie obmedzené na východné pobrežie. Na celej planéte je obzvlášť ohrozená každá zem, ktorá sa dotýka vody, najmä nízko položené pobrežné oblasti a malé ostrovné štáty. „Ako stúpa hladina morí, pobrežné oblasti sú vystavené zvýšenému riziku záplav, pobrežnej erózie a salinizácie pôdy a vodných zdrojov,“ hovorí Zita Sebeshwari, vedúca vedkyňa z Univerzity OSN. „Erózia a záplavy môžu poškodiť infraštruktúru, domy a podniky a dokonca vytlačiť ľudí z ich domovov.“ (Indonézia plánuje nahradiť svoj potápajúci sa kapitál.)

READ  NASA vie, čo spôsobilo, že Voyager 1 prešiel do režimu offline, ale náprava bude chvíľu trvať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close