Veda

Meteorit zničil staroveké mesto, možno inšpirovaný biblický príbeh o Sodome, študijné nálezy

Starovekú civilizáciu v oblasti Mŕtveho mora zničila sila jadrovej zbrane zrejmý výbuch meteoritu „airburst“, ktorý zničil mestá a zničil Zem asi pred 3600 rokmi, uviedli vedci v štúdii, ktorá bola dnes zverejnená. Bola slaná. tento týždeň a veril, že to mohlo inšpirovať biblický záznam o zničení Sodomy.

záver z celoročne Štúdia, ktorú vykonal multidisciplinárny tím vedcov na jordánskom projekte vykopávok Tal al-Hammam, bola publikovaná v r. Pondelok vo vedeckých správach o prírode, Online recenzovaný časopis.

Dôkazy o rozsiahlej náhlej smrti a zničení, ktoré zrútili budovy, roztavili keramiku a zanechali po sebe neúrodnú, spálenú krajinu, viedli k záveru, že mesto a okolité osady boli v roku 1908 v ruskom výbuchu Tunguska, kde meteorit explodoval energiou 1 000. krát väčšia ako v Hirošimskej atómovej bombe.

Zistenia pomáhajú rozlúštiť záhadu, prečo jeden z najproduktívnejších poľnohospodárskych regiónov, ktorý podporoval tisíce ľudí viac ako 3000 rokov, zrazu vyhynul a zostal niekoľko sto rokov neplodný.

Toto pravdepodobne poskytuje zdroj biblickej správy o zničení mesta Sodoma, ktorá bola popísaná v Genesis 19: 24–25: „Potom Pán pršal horiacu síru na Sodomu a Gomoru – z neba od Pána.“ Preto sa prevrátil tie mestá a všetky planiny a prevrátil všetkých, ktorí žili v mestách, aj tých, ktorí žili v krajine. „

Podľa Biblie sa Boh rozhodol zničiť Sodomu kvôli bezbožnosti jej obyvateľov.

„Ničenie Sodomy a Gomory“ od Johna Martina, 1852. (Public Domain, via Wikipedia)

Štúdia uvádza, že prebiehajú diskusie o tom, či by Tal al-Hammam mohol byť biblickým mestom Sodoma, a dodáva, že otázka „je mimo rozsahu tohto vyšetrovania“.

„Napriek tomu zvažujeme, či ústne tradície o zničení tohto mestského mesta kozmickým objektom môžu byť zdrojom písomnej verzie Sodomy v Genesis. Zvažujeme tiež, či v Genesis Popísané popisy zodpovedajú známemu popisu udalosť kozmického dopadu, “uvádza sa v štúdii s tým, že sa to dalo uzavrieť.

READ  Každá planéta v slnečnej sústave sa v stredu objavuje vo vzácnom „Planet Parade“.

„Popis pôvodu ničenia mestského centra v regióne Mŕtveho mora je v súlade s opisom očitého svedka o kozmickom leteckom výbuchu,“ uvádza sa v štúdii a dodáva, že sa zhoduje s ich zisteniami o „kameňoch padajúcich z neba“. účty; Z neba zostúpil oheň; Z ohňa stúpal hustý dym; Veľké mesto bolo zničené; mestskí obyvatelia boli zabití; A poľná úroda bola zničená. “

Štúdia tiež poznamenáva, že popis zničenia Sodomy je jedinečný. „Nie sú známe žiadne staroveké biblické spisy alebo knihy okrem knihy Genesis, ktoré by popisovali to, čo by sa dalo chápať ako zničenie mesta leteckou explóziou/nárazom.“

Stromy sú rozhádzané po sibírskom vidieku 45 rokov po tom, čo na tejto súborovej fotografii z roku 1953 zasiahol Zem neďaleko Tungusky v Rusku meteorit. Erupcia z roku 1908 sa všeobecne odhaduje na približne 10 megatónov; V blízkosti miesta dopadu zrovnalo asi 80 miliónov stromov na míle ďaleko. . (AP fotografia, súbor)

Vedec dospel k svojim záverom o príčinách zničenia Tall al-Hammamu a preskúmal 14 hlavných dôkazov vrátane objavu keramiky a tehál, ktoré sa topia pri extrémne vysokých teplotách, pričom pri vysokom tlaku a teplote sa podobajú diamantom. Vytvára sa uhlík a existujú dôkazy o topení minerálov pri teplotách nad 2500 ° C (4500 ° F).

Štúdia skúmala ďalšie možné príčiny, ako sú vojny, zemetrasenia a sopečné erupcie, a dospela k záveru, že aj keď môžu predstavovať niektoré z objavov, za všetky môže iba jedna meteorická erupcia.

Príklad zlovestnej úrovne hradu v Tal al-Hammam. Obrázok A ukazuje umelcovu rekonštrukciu 4- až 5-poschodového paláca na základe dôkazov a obrázok B ukazuje milióny hlinených tehál, ktoré chýbajú v horných častiach paláca a ďalších budov. (Creative Commons CC-BY-4.0 https://www.nature.com/articles/s41598-021-97778-3/figures/2)

Tiež objavil ľudské pozostatky, ktoré boli tak vážne zničené a rozptýlené, že to mohlo byť spôsobené iba masívnym jadrovým výbuchom.

READ  The Picture Show: NPR

„Okolnosti a stav ľudských kostí a fragmentov naznačujú, že v čase smrti sa títo jedinci zaoberali bežnými činnosťami vo vnútri paláca, na Hornom okruhu a/alebo na hradbách nad cestou, kde boli zabití. „“ Nasledovaný vysokoteplotným tepelným impulzom, vysokorýchlostnou výbuchovou vlnou z ničivého kozmického výbuchu, „štúdia zistila, že najpodobnejšou udalosťou zaznamenanou v modernej dobe bol výbuch v Tunguske.

V roku 1908 veľká erupcia v blízkosti kamenistej rieky Tunguska na Sibíri zničila takmer 2 000 kilometrov štvorcových neobývaného lesníctva tajgy. Je zvláštne, že nebol objavený žiadny kráter a vedci tento zvláštny jav vysvetľujú meteorickým výbuchom asi 5-10 km nad zemou.

Rozsah kozmického výbuchu v Tunguske na Sibíri (1908), prekrývajúci oblasť Mŕtveho mora. (Creative Commons CC-BY-4.0 https://www.nature.com/articles/s41598-021-97778-3/figures/52)

Vedec tiež zistil, že dôvodom, prečo bola oblasť tak dlho po kataklyzmatickej udalosti opustená, bol náhly nárast salinity v krajine, kvôli ktorému sa niekoľko sto rokov nehodilo pre poľnohospodárstvo.

„Toto niekoľkostoročné opustenie je obzvlášť záhadné, pretože tento región má v okruhu stoviek kilometrov jednu z najúrodnejších poľnohospodárskych pôd v Jordánsku, Izraeli a Palestíne.“ Zničenie bolo také pozoruhodné a také rozsiahle, že sa neskorší názov tejto oblasti stal Ábelovým „smútkom“, uvádza sa v dokumente. Dodáva, že to nemohlo byť spôsobené pravidelnou udalosťou, ale „katastrofou končiacou regionálnou civilizáciou“. viac ako 500 kilometrov štvorcových južného údolia Jordánu v období od troch do siedmich storočí. “

Štúdia špekulovala, že letecká erupcia nad silne slaným Mŕtvym morom mohla distribuovať „hypersalinnú vodu“ po celom regióne.

Soľná pláň na brehu Mŕtveho mora 11. januára 2017. (Melanie Lidman / Times of Israel)

„Každý, kto by prežil výbuch, by nebol schopný pestovať plodiny, a preto bude pravdepodobne nútený opustiť oblasť,“ uvádza sa v štúdii s tým, že pôda môže byť opäť orná až po 600 rokoch.

READ  Trhá vesmír na kusy obrovská prázdnota?

Zvýšenie slanosti v tejto oblasti poskytuje ďalší odkaz na biblický popis Sodomy. Keď Lot a jeho rodina utiekli z mesta, jeho manželka neposlúchla Boha a vrátila sa vidieť zničenie, kde bola potrestaná a zmenená na soľný stĺp.

od roku 2013 Prehľad biblickej archeológie Stránka Tall el-Hammam je silným kandidátom na biblické mesto Sodoma z dôvodu viacerých faktorov, píše doktor Steven Collins, spoluriaditeľ Tall el-Hammam. Zistená katastrofa a jej presné umiestnenie, na ktoré odkazuje „biblické odkazy na“ha-kikkar“(Alebo idiomaticky, jednoducho).

Collins píše, že hromadná katastrofa bola vysledovaná do kolektívnej kultúrnej pamäte a zachovaná v biblickej tradícii.

Jeden stĺpček v biblickej tradícii uvádzal, že je Lótovou manželkou na hore Sodoma neďaleko Mŕtveho mora. (Samuel Bar-M)

„Spomienka na zničenie Ha-Kikkaru s veľkým počtom obyvateľov a rozsiahlou poľnohospodárskou pôdou bola zachovaná v Knihe Genezis a nakoniec bola začlenená do tradičného príbehu, čerpajúceho z vrstvy popola, ktorá pokrývala jednu z jej strán. mestá „z neba“ (1. Mojžišova 19:24) si spomenuli na miesto pohltené veľkou katastrofou, “píše. „Biblia nazýva mesto: Sodoma.“

Iní vedci-najmä kresťanské biblické autority-však spochybňujú identifikáciu Tall al-Hammamu a jeho zničenie ako miesta a inšpirácie pre príbeh Sodomy, pričom jeho umiestnenie a datovanie sa zhodujú s biblickým naratívom.

Archeológ Robert Mullins, predseda Katedry biblických štúdií na Azusa Pacific University, „Podľa mňa je to príklad dôkazov na podporu identifikácie lokality ako Sodomy, na rozdiel od toho, že necháte lokalitu hovoriť sama za seba.“ povedal kresťanstvo dnes po zverejnení štúdie.

Výbuch meteoru uzavrel tím 21 vedcov z University of California, Santa Barbara, New Mexico Tech, Northern Arizona University, NC State University, Elizabeth City (NC) State University, University of South Carolina, East Carolina. University, DePaul University, Trinity Southwest University, University of Oregon, University of Alaska Fairbanks, Charles University in Prague, Comet Research Group, US Navy and Los Alamos National Laboratories, ktorá skúmala vzorky z 15 sezón vykopávky Tal el-Hammam. .

Došli k záveru, že „táto hypotéza výbuchu/dopadu by urobila z Taal al-Hammam druhé najstaršie známe mesto/mesto, ktoré bolo zničené leteckým nárazom/nárazovou udalosťou, ktorá spôsobila rozsiahle ľudské straty, po sýrskom Abú Hureyra“. Pred 12 800 rokmi.

Amanda Borschel-Dan prispela k tejto správe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close