Ekonomika

Miera inflácie na Slovensku sa v apríli zmiernila

regiónu dnes

štvrtok 16. mája 2024, 14:00

Foto Zerbor / Shutterstock.com

Medziročná miera inflácie na Slovensku klesla v apríli už štrnásty mesiac po sebe na 2,1 % z 2,3 % v predchádzajúcom mesiaci, ukázali v utorok údaje Štatistického úradu SR (SÚSR) so sídlom v Bratislave.

Bola to najnižšia úroveň od apríla 2021 v dôsledku spomalenia cien potravín a nealkoholických nápojov (0,1 % a 0,6 % v marci). Dodatočné tlaky na zníženie spôsobili nábytok, domáce spotrebiče a bežná údržba domácnosti (2,1 % oproti 3,8 %) a vzdelávanie (9,8 % oproti 11,5 %).

Naopak, ceny alkoholických nápojov a tabaku (8,8 % oproti 8,3 %), dopravy (6,9 % oproti 6,3 %) a ostatných tovarov a služieb (4,7 % oproti 3,9 %) vzrástli, kým ceny bývania a energií (0,1 %) zostal nezmenený.

Na mesačnej báze index spotrebiteľských cien (CPI) vzrástol o 0,3 %, v súlade s prognózami trhu a oproti marcovému nárastu o 0,1 %.

Podporte Budapest Business Journal

Budovanie žurnalistického biznisu hodného svojho mena je nákladná záležitosť. Vydavatelia, redaktori a reportéri časopisu Budapest Business Journal sa už 27 rokov snažia prinášať obchodné správy, ktoré fungujú, informácie, ktorým môžete dôverovať, pravdivé, presné a bez strachu a priazne.

Novinárske spoločnosti po celom svete sa snažili nájsť obchodný model, ktorý by im umožnil naďalej vynikať bez toho, aby ohrozili ich výkonnosť. Nedávno niektorí experimentovali s myšlienkou zapojiť svojich najdôležitejších zainteresovaných strán, svojich čitateľov.

Rovnakú príležitosť chceme ponúknuť aj našim čitateľom. Chceme vás pozvať, aby ste nám pomohli dodávať kvalitný obchodný časopis, ktorý potrebujete. Stlačte naše tlačidlo podpory BBJ a môžete si vybrať, koľko a ako často budete posielať svoje príspevky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close