Ekonomika

Minister Lógar a slovenský minister Gorkoc rokujú o ekonomickej spolupráci a koordinácii opatrení na kontrolu COVID-19

Pokiaľ ide o koordináciu opatrení na kontrolu šírenia COVID-19, ministri najprv podporili zlepšenie koordinácie na úrovni EÚ a zhodli sa, že obmedzenia pre cezhraničné cestovanie by sa mali stanoviť tak, aby mali minimálny dopad na občanov. Každodenný život a podnikanie. Vyzdvihli koordinačné úsilie rakúskych, českých, maďarských, slovenských a slovinských ministrov zahraničných vecí takzvanej Centrálnej 5 ako príklad najlepšej praxe, čo je dobrý dôvod na ďalšie stretnutia v rámci tejto skupiny.

Ministri sa zasadzovali za zlepšenie spolupráce medzi Slovinskom a Slovenskom, pričom zdôraznili význam hospodárskej a regionálnej spolupráce a spoločný postup pri formovaní politík EÚ. Hospodárska spolupráca medzi Slovinskom a Slovenskom sa každým rokom zvyšuje. Celkový ročný obchod medzi oboma krajinami už niekoľko rokov presahuje 1 miliardu EUR. Keďže rokovania smerovali k hospodárskej spolupráci v regióne, partneri sa zhodli, že je potrebné rozšíriť kapacitu dopravnej a energetickej infraštruktúry, najmä na osi sever – juh, aby sa ďalej podporil ekonomický rozvoj strednej Európy. Okrem toho upozornili, že zvýšenie kapacity železničných spojení do slovinského prístavu Koper je nevyhnutné pre hospodárstvo Slovinska aj Slovenska. V skutočnosti je Slovensko pre prístav Koper tretím najväčším domácim trhom, najmä pokiaľ ide o vývoz a dovoz automobilových dielov.

Ďalšou diskutovanou témou je západný Balkán. Ministri sa zhodli, že je potrebné, aby obe krajiny zohrávali v tomto procese aktívnu úlohu a pomáhali vytvárať priaznivé podmienky na dosiahnutie pokroku v regióne a integráciu do euroatlantických štruktúr. Kolegovia sa dotkli aj možných ďalších reakcií EÚ na vývoj udalostí v Bielorusku a vo východnom Stredomorí.

READ  V Budapešti sa stretávajú ministri financií V4

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close