Svet

Mjanmarská polícia varuje demonštrantov, aby sa rozišli alebo čelili sile

Aung San Suu Kyi sa zúčastňuje na boji proti vojenskému puču a požaduje prepustenie zvoleného vodcu 8. februára 2021 v Mjanmarsku v Yangone. (Foto od REUTERS)

Mjanmarská polícia varovala demonštrantov, aby sa rozišli alebo konfrontovali krátko po tom, čo štátna televízia identifikovala blížiaci sa krok, ktorý má zabrániť masovým protestom proti vojenskému puču a uväzneniu zvolenej vodkyne Aung San Suu Kyi.

Desaťtisíce ľudí sa minulý pondelok pripojili k pouličným protestom v mestách a obciach po celej krajine minulý pondelok, aby odsúdili prevzatie moci armádou.

Demonštranti v hlavnom meste Neypita skandovali slogany proti puču a polícii povedali, že majú slúžiť ľuďom, nie armáde, ako mediálne spravodajstvo o troch radoch polície nasadených v nepokojoch.

Tretiaci policajní dôstojníci, ktorí porušili priame použitie Protestujúci vetimaruntukalaip označili cestu.

Polícia v Nairobi začiatkom dňa nakrátko vystrelila na demonštrantov vodným delom.

Agentúre Reuters sa nepodarilo spojiť s vojenskou juntou, aby sa k protestom vyjadrila, štátne médiá však na prvý pohľad identifikovali možné kroky proti nim zo všetkých vládnych kanálov a uviedli, že verejnosť chce eliminovať „previnilcov“.

„Žiadame všetkých ľudí, ktorí rešpektujú spravodlivosť, slobodu, rovnosť, mier a bezpečnosť, aby nielen odmietli prijímať nelegálnych páchateľov, ale aby pri ich odstraňovaní spolupracovali,“ uviedla vo vyhlásení televízna stanica MRTV.

Aj keď nebol pripísaný žiadnemu orgánu alebo skupine, neskôr sa prečítal vo vojenskej sieti.

Výzvy na zapojenie sa do protestov a podporu kampane za nespoluprácu sa čoraz viac stupňujú od sprisahania, ktoré vyvolalo rozsiahle medzinárodné odsúdenie.

„Realizujeme túto kampaň zdravotníckych pracovníkov, aby sme prinútili všetkých zdravotníckych pracovníkov, aby sa pripojili,“ uviedla na demonštrácii v najväčšom meste Yangon sestra Ai Misanová z vládnej nemocnice.

„Našim odkazom pre verejnosť je, že sa snažíme úplne zrušiť tento vojenský režim a musíme bojovať za svoj osud.“

READ  Bangladéš je pre Peking novým smetiskom pre chybný vojenský export

Na rozdiel od krvavých represií z predchádzajúcich demonštrácií v rokoch 1988 a 2007 boli stretnutia dobrého charakteru a často pokojné.

Tisíce ľudí pochodovali v meste Davey na juhovýchode krajiny a v hlavnom meste štátu Kutch na severovýchode krajiny, čo bol veľký zástup predstavujúci odmietnutie vojenskej vlády rôznymi etnickými skupinami, kritici Su Ťij a dokonca aj tí, ktorí ju obviňujú z bojkotu vlády.

V Yangone pochodovala skupina šafranových mníchov s históriou mobilizácie sociálnych aktivít vo veľkej budhistickej krajine na čele protestov proti robotníkom a študentom. Lietali viacfarebnými budhistickými vlajkami s červenými transparentmi vo farbe Národnej ligy za demokraciu (NLD) Su Ťij, ktorá v novembri zvíťazila vo voľbách so závalom.

„Osloboďte našich vodcov, rešpektujte naše hlasy a odmietnite vojenský puč,“ stálo v jednom znamení.

Protesty sú najväčšie od šafranovej „šafranovej revolúcie“ z roku 2007, ktorá viedla k postupnému stiahnutiu armády z politiky po desaťročiach priamej vlády, ktorú zastavil puč z 1. februára.

Výzva na štrajk

Pri vývoji, ktorý znepokojuje armádu, sa niektorí štátni zamestnanci spolu s lekármi a niektorými učiteľmi zhromaždili a vyzvali na kampaň za nespoluprácu a štrajky.

„Žiadame vládnych zamestnancov zo všetkých spoločenských vrstiev, aby sa od pondelka nezúčastňovali práce,“ uviedol veterán z protestov z roku 1988 Min Ko Ning, ktorý zdôraznil Su Ťij.

Vláda cez víkend zrušila jednodňový zákaz internetu. Volebný obvod vyvolal ďalšie pobúrenie v krajine, ktorá sa pred začiatkom prechodu na demokraciu v roku 2011 obávala návratu k osamelosti a chudobe.

Su Ťij získala Nobelovu cenu za mier v roku 1991 za kampaň za demokraciu a takmer 15 rokov strávila v domácom väzení, keď bojovala za ukončenie takmer polstoročnej vojenskej nadvlády.

Sedemdesiatpäťročný muž nebol uväznený, pretože sa šéf armády generál Min Aung Hlong chopil moci v skorých ranných hodinách 1. februára na protest proti obvineniam armády z rozsiahlych podvodov vo voľbách 8. novembra. Volebná komisia obvinenia z podvodov odmietla.

READ  Prírodní smetiari: 3 úžasné orly, ktorých ste ešte nevideli Marina Somma Uverejnené:8. októbra 2023

Sue Walkie bola do 15. februára zadržaná v policajnej väzbe pre obvinenie z nelegálneho dovozu šiestich vysielačiek. Jeho právnik uviedol, že ho nesmeli vidieť.

Su Ťij, dcéra bývalej britskej hrdinky koloniálnej nezávislosti Aung San, je doma stále veľmi populárna, a to aj napriek poškodeniu jej medzinárodnej reputácie pre situáciu moslimskej menšiny Rohingov.

Zatiaľ čo západné vlády puč odsúdili, rozhodným krokom na potlačenie veliteľov bolo len málo.

Rada bezpečnosti OSN vyzvala na prepustenie Sookieho a ďalších zadržiavaných osôb a USA uvažujú o zavedení sankcií.

Austrália sprisahanie odsúdila a požadovala okamžité prepustenie občana, ktorý cez víkend pracoval ako ekonomický poradca vlády Su Ťij, zatknutého. [L1N2KE09G]

Pápež František vyzval mjanmarských vojenských vodcov, aby prepustili politických väzňov a obnovili „brutálne prerušenú“ cestu k demokracii.

[atm]

Pokračuj v čítaní

Nenechajte si ujsť najnovšie správy a informácie.

Prihlásiť sa na odber Zistiť viac Ak chcete získať prístup k Philippine Daily Inquirer a ďalším viac ako 70 témam, zdieľajte až 5 gadgetov, počúvajte správy, sťahujte do 4:00 a zdieľajte články na sociálnych sieťach. Volajte na 896 6000.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close