Ekonomika

MMF tvrdí, že Slovensko by malo prostredníctvom agentúry Reuters udržať dlh na klesajúcom trende

© Reuters. Logo Medzinárodného menového fondu (MMF) je 4. septembra 2018 viditeľné pred budovou jeho sídla vo Washingtone, USA. REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

(Reuters) – Slovensko potrebuje fiškálnu konsolidáciu, aby sa jeho dlh dostal na klesajúcu trajektóriu, uviedol v stredajšom vyhlásení Medzinárodný menový fond.

Rozpočtový deficit Slovenska v roku 2023 narástol v dôsledku predvolebných sľubov o výdavkoch a vládnej pomoci ľuďom postihnutým vysokými cenami energií.

Ľavicový premiér Robert Figo vyhral septembrové voľby, aby sa po rokoch opozície vrátil k moci a vláda tento rok nastavila pomalé tempo konsolidácie, aby si udržala životnú úroveň a vyhla sa prudkému fiškálnemu poklesu.

MMF predpovedá, že štátny dlh bude v roku 2024 59,3 % HDP, čo je nárast z 57,9 % a v nasledujúcich rokoch prekročí 60 %.

„Riaditelia zdôraznili potrebu trvalého záväzku k fiškálnej konsolidácii, zdôraznili dôležitosť udržania dlhu na klesajúcej ceste, opätovného vybudovania rezerv a prípravy na zvýšené výdavky súvisiace so starnutím obyvateľstva,“ uviedol MMF v tlačovej správe po tom, čo jeho výkonný výbor uzavrel. 2023 Článok IV Konzultácie.

„Toto úsilie by mala podporiť ambicióznejšia fiškálna konsolidácia v roku 2024 v kombinácii s jasne identifikovanými opatreniami v oblasti príjmov a výdavkov v nasledujúcich rokoch.“

Riaditelia MMF tiež uviedli, že Slovensko by malo zvážiť zvýšenie základných daní z pridanej hodnoty a iných daňových sadzieb.

Ratingová agentúra Fitch začiatkom decembra znížila úverový rating Slovenska na „A-“ so stabilným výhľadom, ako dôvod uviedla zlé verejné financie a nejasnú integračnú cestu.

MMF očakáva, že slovenská ekonomika porastie v roku 2023 o 2,1 % a v roku 2025 o 2,6 % po expanzii o 1,1 % v roku 2023, keďže vysoká inflácia tlmí spotrebiteľskú aktivitu – úder z rastúcich vládnych výdavkov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close