Svet

Moldavsko tvrdí, že zmarilo sprisahanie spojené s Ruskom pred protivládnymi protestmi – POLITICO

Moldavská polícia v nedeľu oznámila, že zatkla skupinu s väzbami na Rusko, ktorá plánovala podnecovať nepokoje na protivládnych protestoch v Moldavsku.

K zatknutiu došlo niekoľko dní po Bielom dome varoval Moskva sa snaží „oslabiť moldavskú vládu“.

Moldavsko, malá krajina s približne 2,5 miliónmi obyvateľov, ktorá sa nachádza medzi Rumunskom a Ukrajinou, čelí rastúcemu politickému tlaku Moskvy od ruskej invázie na Ukrajinu. Moldavsku na čele s prozápadnou prezidentkou Miou Sanduovou bol udelený štatút kandidáta na členstvo v EÚ vlani v júni.

Minulý mesiac Sandu povedal, že Kremeľ plánuje prevrat v Moldavsku.

Šéf moldavskej polície Viorel Cernaucenu, odhalené Do sprisahania bolo v nedeľu zapojených 50 až 100 ľudí, z ktorých každý dostal až 10 000 dolárov za účasť na protivládnych demonštráciách.

Moldavská polícia uviedla, že sa im v sobotu podarilo prekaziť sprisahanie, ktoré viedlo k zatknutiu siedmich ľudí po tom, čo sa do skupiny infiltroval tajný agent.

Nedávne protivládne protesty zorganizovali ľudové skupiny podporované malou prokremeľskou stranou.

„Niektorí ruskí aktéri so súčasnými väzbami na ruskú rozviedku sa snažia zorganizovať a využiť protesty v Moldavsku ako základ na podnietenie vykonštruovaného povstania proti moldavskej vláde,“ varoval v piatok hovorca Rady národnej bezpečnosti USA John Kirby. Dodal, že cieľom Moskvy môže byť nastolenie prokremeľskej administratívy.

Ana Revenko, ministerka vnútra Moldavska povedal: „Posielam varovanie zradcom krajiny, že čoskoro budú postavení pred súd, bez ohľadu na to, koľko peňazí a pomoci dostanú na zničenie našej krajiny.“

READ  8 rokov po Parížskej dohode uvidíte, ako klimatické zmeny formovali planétu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close