Zábava

Mozartovo Requiem je bohatá zábava so zborovým vystúpením

Konečne! Sobotný večerný koncert v plnom sále Pangbournského zborového spolku na hypnotizujúce a vzrušujúce predstavenie Mozartovho veľkolepého Requiem, jeho záverečného diela.

S 87-členným zborom, vynikajúcim orchestrom Southern Sinfonia Orchestra a štyrmi mladými talentovanými sólistami Sarah Helsby-Hughes (soprán), Serenou Wagner (mezzosoprán), René Blois-Saunders (barytón) a brilantnou náhradou tenora na poslednú chvíľu Benom Thaba.

Všetci vystupovali spolu s komunitou po prvýkrát.

Program otvorili dve orchestrálne skladby pod taktovkou Simona Zacka, umeleckého riaditeľa Southern Sinfonia. Ich prevedenie Mozartovho Divertimenta č. 1 D dur (K136) bolo strhujúce, virtuózne a poctou zručnosti a umeniu impozantného orchestra.

Chalk predstavil svoj vlastný malý výtvor, soľný ľad, O smrti priateľa a kolegu písal so Slovenským komorným orchestrom v roku 2021.

Sústreďuje sa na meditatívne trombónové sólo, ku ktorému sa vo finále pripájajú ďalšie dva trombóny. Skvelá premiéra silne osobnej kompozície. V druhej polovici Mozart a jeho Requiem, naposledy v roku 2018 v podaní Bangbourne Choral Society.

Od úvodného Kyrie and Dies Irae hrali na veľmi vysokej úrovni a sprevádzal ich nadšený a vysoko kvalifikovaný hudobný režisér a dirigent Chris McDade.

Zbor od začiatku upozorňoval na ich útočné, citlivé frázovanie a zjavnú tónovú nesúlad.

Všetky vokálne sekcie sú výborné, popretkávané výnimočnými sólami (najmä Benedictus).

Tešil som sa na ďalšie pesničkové pasáže, ako takmer rytmické Confutatis a intenzívne texty a vášnivú Lacrimosu. Requiem sa vracia ku klasickým štruktúram obdobia renesancie a baroka a vyžaduje presné, dobre formované frázy.

Pripomína to romantické obdobie a interpretácia zboru je vrúcna a hlboká, no kombinovaná so zdržanlivou vášňou – pocta niektorým z vynikajúcich McDadeho réžií.

Nakoniec, korunovaný náročným a dobre zvládnutým Come Sanctis Duis, zbor preukázal svoju vytrvalosť a vieru v postup do ohromujúceho finále.

Po takejto bohatej zábave sa svet zdal lepším miestom a je pekné vedieť, že spievať v Pangbourne je dobré a pravdivé.

Peter Hayward

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close