Veda

Možno, len možno, Boeing's Starliner bude túto jar konečne lietať s astronautmi

v skvelej forme , Posádkový modul Starliner Boeingu bol minulý rok pripojený k servisnému modulu kozmickej lode na Floride pre nadchádzajúcu letovú skúšku posádky.

Už sme to počuli, ale zdá sa, že Boeingu bude konečne trvať niekoľko mesiacov, kým vypustí astronautov na obežnú dráhu na palube komerčnej posádky CST-100 Starliner.

Bolo to vlani v júli, približne dva mesiace pred predchádzajúcim dátumom štartu misie, keď sa predstavitelia Boeingu a NASA rozhodli pozastaviť prípravy na štart. Počas záverečnej kontroly na certifikáciu Starlineru na let asi pred rokom inžinieri objavili dva technické problémy, ktoré roky unikali odhaleniu.

Jeden z týchto problémov sa týkal častí systému rozmiestňovania padákov Starlinera, ktoré nespĺňali požadované bezpečnostné špecifikácie. Druhým odhalením bolo, že Boeing omotal horľavú pásku okolo zväzkov drôtov v celej kozmickej lodi, čo vytváralo potenciálne nebezpečenstvo požiaru. Išlo o posledné zo série technických problémov, ktoré sužovali program Starliner a odložili prvý testovací let novej kozmickej lode s astronautmi z roku 2017 na tento rok.

Za posledný rok inžinieri prepracovali kritické komponenty padákového systému a odstránili približne 4 300 stôp (1,3 kilometra) horľavej pásky – známej ako P213 – z kozmickej lode Starliner.

„Vyriešili sme mnohé z problémov, ktoré spôsobili oneskorenia a odstávky štartu minulé leto,“ povedal Steve Stich, manažér programu komerčných posádok NASA. „Začiatkom januára sme vykonali úspešnú skúšku padáku, v rámci ktorej boli vykonané určité úpravy padákového systému na zlepšenie pevnosti týchto padákov. Dopadlo to dobre. Skontrolovali sme tieto údaje.“

Podľa Sticha išlo o posledný test padákového systému Starlineru predtým, ako kozmická loď letela s astronautmi. Tento nadchádzajúci let, nazývaný Crew Flight Test, má v súčasnosti odštartovať najneskôr 22. apríla zo stanice Cape Canaveral Space Force Station na Floride, uviedol v odpovedi na otázky z Ars.

READ  Tajomné tmavé škvrny objavené na Neptúne

Za predpokladu, že let sa uskutoční 22. apríla, čas štartu by bol približne 4:24 EST (09:24 UTC), na základe zarovnania obežnej dráhy Medzinárodnej vesmírnej stanice so štartovacou rampou na Floride. Skúsení astronauti NASA Butch Wilmore a Suni Williams poletia so Starlinerom do doku s vesmírnou stanicou, potom sa vrátia na Zem, aby pristáli na padáku v Novom Mexiku. Celý testovací let potrvá približne 10 dní.

rolovanie pásky späť

„Potrebovali sme test s novým pokročilým systémom,“ povedal Stich o padáku kozmickej lode. „Vymenili sme kĺby na závesných líniách, spevnili sme hlavný vrchlík a potom tam boli aj nejaké mäkké články, ktoré potrebovali spevniť, s ktorými sme pri tomto teste lietali na dvoch padákoch a všetky vyzerali dobre. Všetok hardvér sme vymenili neskôr. Pozorované ten test na padáku v Yume (v Arizone) a ten hardvér vyzeral celkom dobre.

Na každej kozmickej lodi Starliner je 24 týchto látkových mäkkých článkov, osem na každom z troch hlavných padákov kapsuly. Mäkké spoje sú súčasťou siete liniek spájajúcich každý vrchlík padáka s kozmickou loďou. Počas záverečnej kontroly bezpečnosti v minulom roku inžinieri zistili, že spojenie mäkkého spojenia malo vyššiu pravdepodobnosť zlyhania, ako sa očakávalo, najmä v situácii, keď sa jeden z troch hlavných žľabov kozmickej lode nespustil. Jednou zo základných bezpečnostných požiadaviek programu Starliner je, že kozmická loď môže bezpečne pristáť pri dvoch zo svojich troch štartov.

Pri záverečnej predštartovej padákovej skúške 9. januára Boeing overil pevnosť mäkkého článku pomocou testovacieho vozidla s rovnakou hmotnosťou ako kozmická loď Starliner. Počas tohto testu testovacie vozidlo spadlo z nákladného lietadla C-130 nad objektom americkej armády v Arizone. Inžinieri zámerne použili iba dva výhonky na simuláciu dodatočného stresu, ktorý by systém zaznamenal počas extrémnej situácie.

READ  Okres Los Angeles hlási najnižší počet denných hospitalizácií COVID-19 od apríla
Astronaut NASA Butch Wilmore, veliteľ prvého letu posádky Starlineru, si v roku 2022 vyskúša skafander Boeing počas overovacieho testu posádky v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA.
v skvelej forme , Astronaut NASA Butch Wilmore, veliteľ prvého letu posádky Starlineru, si v roku 2022 vyskúša skafander Boeing počas overovacieho testu posádky v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA.

Keď sa Boeing pripravoval na testovanie pádu padáku, technici v továrni Starliner v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA odstránili väčšinu horľavej pásky P213 z kozmickej lode určenej na nadchádzajúci let astronautov. Trvalo to niekoľko mesiacov. Podľa NASA existovali miesta, kde sa páska nedala odstrániť a na týchto miestach pracovníci prekryli materiál P213 inou nehorľavou páskou odolnou voči oderu a na káblové zväzky nainštalovali protipožiarne prestávky.

Na neskorý objav horľavých pások a problémov s bezpečnosťou padákov sa môžete pozrieť niekoľkými spôsobmi. To demonštruje prísnosť certifikačných procesov NASA pre lety ľudí do vesmíru, ale každý manažér vesmírneho programu vám povie, že je lacnejšie a menej časovo náročné odhaliť tieto problémy na začiatku vývoja, a nie až v tomto bode. Vtedy sa tieto problémy riešia. vyžaduje rozsiahlu demontáž. Časti kozmickej lode.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close