Svet

Mwonzora požaduje od vlády spravodlivé rozdelenie potravinovej pomoci

Líder opozície za demokratickú zmenu (MDC) Douglas Mwonsora naliehal na vládu, aby zabezpečila spravodlivé rozdelenie potravinovej pomoci a prijala opatrenia na riešenie dôsledkov sucha spôsobeného El Niñom.

El Niño je prírodný klimatický jav charakterizovaný nezvyčajne teplými povrchovými vodami v strednom a východnom Pacifiku, čo vedie ku globálnym zmenám počasia. Očakáva sa, že udalosť El Niño na roky 2023-2024 bude mať za následok podpriemerné zrážky.

V Zimbabwe sa výsadba základných plodín oneskorila v dôsledku vysokých teplôt, výrazne menšieho množstva zrážok a suchého počasia v dôsledku El Nino. Odborníci predpovedajú nepriaznivé účinky na výnosy plodín.

Vo vianočnom posolstve Zimbabwčanom Mwonzora vyjadril znepokojenie nad poskytovaním neštandardných služieb na úrovni miestnej a ústrednej vlády.

„Končíme rok s mnohými obyvateľmi Zimbabwe, ktorí sa tešia z nedostatočného poskytovania služieb zo strany centrálnych a miestnych vlád. Niektoré mestské centrá zápasia s epidémiou cholery, vrátane hroziaceho sucha spôsobeného El Niño, čo zvyšuje výzvy, ktorým čelia naši ľudia.

„Keď sa blíži nový rok, vyzývame vládu, aby zabezpečila spravodlivé rozdeľovanie potravinovej pomoci a zaviedla ďalšie zásahy na zmiernenie dopadov sucha,“ zdôraznil.

Mwonzora tiež vyzval na bezplatné školstvo a zdravotnícke služby, keď povedal: „Presadzujeme zrušenie školného pre žiakov od prvého do štvrtého ročníka. Základné zdravotné služby, najmä materská starostlivosť, by sa mali poskytovať bezplatne, najmä tým menej šťastným.“

„Vláda by mala stimulovať zamestnanosť implementáciou politík, ktoré prilákajú domáce a zahraničné investície, najmä v sektoroch výroby, baníctva a poľnohospodárstva.“

Hoci Mwonzora čelil obvineniam z oslabenia kedysi mocnej opozície Zimbabwe, vyzval vládu, aby dodržiavala ústavu, pričom kritizovala nedávne dodatky ako „zbytočné“.

„MDC ako sociálnodemokratická strana vyzýva vládu, aby rešpektovala spoločenskú zmluvu a zlepšila pracovné podmienky pre všetkých zamestnancov, najmä tých v štátnej službe. Dôležité je, že vláda musí rešpektovať ústavu Zimbabwe a vyhýbať sa zbytočným zmenám.“ Skončil.

READ  Generálny komisár ZPCS prináša šťastie sirotám

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close