Svet

Zoznámte sa s kenským šampiónom ochrany prírody

Paula Kahambu odfotografovaná pre FT minulý mesiac v rehabilitačnom centre pre dravce v Soisambu Conservancy, juhozápadná Keňa © Khadija Farah

13-ročný Castro Macek si je istý svojou budúcnosťou po tom, čo ďalekohľadom zbadal dvoch čiernych nosorožcov, ktoré mu darovala kenská ochrankyňa prírody, z ktorej sa stala televízna osobnosť Paula Kahambu. „Stanem sa obrancom DR [doctor, in Kiswahili],“ hovorí s odkazom na Kahambu, ktorý je držiteľom doktorátu z Princetonskej univerzity.

Ako väčšina Keňanov, napriek tomu, že žije na okraji národného parku Nairobi, Masek sa pred stretnutím s Kahambu, africkou odpoveďou na Davida Attenborougha, nestretol s divokou zverou.

56-ročný moderátor a producent šou Bojovníci s divokou zverou V ňom sa stretne s Keňanmi, ktorí pracujú na záchrane ohrozených zvierat. Teraz vo svojej druhej sezóne dosahuje viac ako 25 miliónov divákov len v Keni.

Kahambu, ktorý zasvätil svoj život ochrane voľne žijúcich živočíchov, je na obrazovke rovnako presvedčivý ako v sobotu vo svojom „poľnom laboratóriu“ vedľa prvého národného parku v Keni v Nairobi v Keni a vysvetľuje školákom vlastnosti trusu nosorožcov. Čierne nosorožce. „Prečo sa staráme o čierne nosorožce? Pretože sú tak ohrozené,“ hovorí Kahambu Maskovi, ktorý sa od neho každú sobotu už rok dozvedá o divočine.

Dospievajúci chlapec vo farebnom pásikavom tričku s dievčaťom v ružovej košeli

Castro Macek, 13, s Paulou Kahambu v jej „poľnom laboratóriu“ na strane národného parku Nairobi © Pauline Gyalo

Po desaťročiach pytliactva – poháňaného rastúcim dopytom z Ázie, kde sa roh používa v tradičnej medicíne – kenská populácia 20 000 čiernych nosorožcov V čase nezávislosti od Británie v roku 1963 sa ich počet zmenšil na približne 900, podľa najnovších údajov Kenya Wildlife Service.

Pre ochranára, z ktorého sa stal rozprávač, je jednou z najväčších hrozieb to, že málokto vie o divočine v jeho krajine. „Mojou úlohou je vniesť zdravý rozum do ochrany nášho prírodného dedičstva,“ hovorí Kahambu. „Mojím poslaním nie je byť len vedcom, ale mojím poslaním je naozaj robiť ochranu prostredníctvom vzdelávania, inovácií a rozprávania príbehov. Ako vedec ochrany prírody produkujete iba vedecké články, ktoré môžu čítať iba iní vedci. Ale keď ste v National Geographic alebo Disney, inšpiruje to ľudí a učí ich starať sa o prírodu,“ hovorí Kahambu.

Kahambu, chránenec zosnulého ochrancu prírody a paleoantropológa Richarda Leakeyho, je výkonným riaditeľom organizácie na ochranu slonov Wildlife Direct. Stal sa prvou africkou osobnosťou, ktorá priniesla divokú prírodu ľuďom v krajine, kde väčšinu súkromných chránených území tradične „ovládali bieli muži v khaki šortkách“, ako sa vyjadril jeden biely ochranca prírody.

Dokonca aj filmy a seriály o divočine režírujú najmä belosi a sú zamerané na biele publikum. „V kenskej televízii sa už asi 30 rokov nevyskytuje žiadny obsah o divokej prírode. Takže máme jednu, možno dve generácie Keňanov, ktorí nie sú príliš vzdelaní o prírode. Je to preto, že sa tu točia filmy, ale nepremietajú sa tu,“ hovorí Kahambu.

70 %

Podľa Kenya Wildlife Conservation Society bola strata voľne žijúcich živočíchov odhadnutá

Začala pred štyrmi rokmi Bojovníci s divokou zverou S financiami od Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj a National Geographic Society; Šou sa vysielala v 26 krajinách. Ten bude sériu moderovať od apríla Tajomstvá slonov na streamovacej službe Disney+.

„Som prvý Afričan, ktorý svetu predstavil takýto príbeh,“ hovorí Kahambu. „Som prvý, dúfam, že nie posledný a bude ich oveľa viac.“ Domnieva sa, že je nevyhnutné chrániť kenskú divočinu, ktorá je od zákazu lovu v roku 1973 úzko spojená s turistami, ktorí sa hrnú, aby videli „veľkú päťku“ – levy, leopardy, nosorožce, slony a byvoly.

Cestovný ruch tvorí viac ako 10 percent HDP Kene Inštitút pre výskum turizmu v KeniHlavnou atrakciou je divoká zver. Avšak, Kenya Wildlife Service varuje Kľúčovými biotopmi voľne žijúcich živočíchov sú „problémy, pokiaľ ide o vlastníctvo pôdy, modely využívania pôdy, zvýšený stav dobytka a zlé postupy chovu, nízke zrážky a sucho spôsobené globálnou zmenou klímy“.

Ohrozuje „niektoré druhy voľne žijúcich živočíchov“, ako aj zvyšuje pytliactvo pre mäso z kríkov a to, čo ochranári nazývajú „konflikt medzi ľuďmi a zvieratami“ o vodu, trávnaté porasty a poľnohospodársku pôdu. Minulý mesiac, Keňa Oznámila vláda 5,7 miliardy kenských šilingov (45 miliónov dolárov) na odškodnenie obetí konfliktov medzi ľuďmi a voľne žijúcimi zvieratami.

„Zabíjanie voľne žijúcich živočíchov je vyhlásenie – ľudia nezabijú slona, ​​nechajú ho trpieť ako prejav frustrácie,“ hovorí Kahambu.

Pre Kahambu je jadro problému jasné: „Potrebujeme, aby príbehy zarezonovali lokálne. Ak sa chystáme zachrániť africkú divočinu, miestni ľudia musia pochopiť, o aké problémy ide, čo je súčasťou riešenia.

Niektorí 8 percent rozlohy Kene je chránených 23 národných parkov, 28 národných rezervácií a desiatky rezervácií a súkromných rezervácií a morských oblastí na ochranu. Niektorí ochrancovia prírody vrátane Kahambu tvrdia, že to nestačí na udržanie zvierat a že takéto oblasti sú potrebné, pretože krajina za posledné tri desaťročia stratila 70 percent voľne žijúcich živočíchov. Tvrdí to Kenya Wildlife Conservation Society.

Toto je problém, ktorý komplikuje diskusia o politike identity. „V Afrike je zo dňa na deň silnejšie, že bezpečnosť je niečo, čo prichádza zvonku, nie je to naše, nie je nám pôvodné, nemá to nič spoločné s našimi príbehmi. Urobte toto – nie je to pravda,“ hovorí. „Musíme chrániť viac pôdy, lepšie chrániť všetky naše chránené územia a otvárať koridory medzi národnými parkami.“

To si vyslúžilo jej kritiku. „Jeho televízne programy sú o vyjadrení vlastných predstáv o tom, čo by mala byť bezpečnosť,“ hovorí spoluautor Mordecai Okada. Veľká klamstvo o ochrane prírody: Nevypovedaný príbeh o ochrane divokej zveri v Keni, nepáčila sa táto myšlienka ochrany voľne žijúcich živočíchov prostredníctvom cestovného ruchu a chránených oblastí. „Jeho nápad bol veľmi romantický nápad západného safari.“

Kahambu teraz predstaví African Children, program pre africké deti so zameraním na mladšiu generáciu tím Sayari, alebo „planéta“ v kiswahilčine. V septembri minulého roka spustili projekt WildlifeDirect, Walt Disney Company Africa, National Geographic a vláda USA.

Vysiela sa v celej Afrike z Kene na DStv a spája sa s poskytovateľmi detí v Nigérii, Rwande, Tanzánii a Južnej Afrike s cieľom vychovať ďalšiu generáciu ochrancov životného prostredia a ochrany prírody.

Pre Kahambu, ktorý príbehy vytvoril, „sila série spočíva v hlasoch afrických detí, ktoré sa navzájom vyzývajú k akcii.“

Juliet Waiyaki počula volanie po tom, čo si pred niekoľkými rokmi pozrela Kahambu v televízii. „Bolo to ako zjavenie,“ hovorí. Tento 25-ročný mladík teraz pracuje ako veterinár pre voľne žijúce zvieratá v rehabilitačnom centre pre dravce zranených elektrickým vedením v Soisambu Conservancy na juhozápade Kene. „Pre mňa je vzdelanejšia ako Attenborough, pretože sa s ňou môžem stotožniť,“ hovorí Waiyaki. „Ovláda toľko autority – je skutočne inšpirujúca.“

Buďte prvý, kto sa dozvie o našich najnovších príbehoch – sledujte @ftweekend na Twitteri

READ  Bolsanaro z Brazílie sa rozhodol nenechať sa zaočkovať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close