Veda

Na Marse boli objavené starodávne podzemné jazerá

Tento krásny obraz povrchu Marsu, ktorý získal ESA, nesie názov Cappuccino víri pri južnom póle Marsu.

ESA / DLR / FU Berlín / Bill Dunford

Keď letíte na Mars, nezabudnite si zbaliť nejaké pažbičky na ruky a skutočne veľký vrták. Pod južnou ľadovou čiapočkou suchej a prašnej planéty sa môže skrývať celý svet rybníkov naplnených vodou.

Nová štúdia vedená výskumníkmi na univerzite Roma Tre v Taliansku posilňuje dôvod pre a 2018 objav skrytého jazera pod marťanským polárnym ľadom, a potom rozšíri nález o tri nové rybníky.

Vedci použili radarové údaje z orbitera Mars Express Európskej vesmírnej agentúry na pôvodné zistenie tekutej vody.

„Teraz, keď sa vezme do úvahy viac údajov a analyzuje sa to iným spôsobom, boli objavené tri nové rybníky,“ Agentúra ESA uviedla vo vyhlásení Pondelok. Tím zverejnil svoje štúdia v časopise Nature Astronomy v pondelok.

Zdá sa, že jazerá číhajú pod statnou vrstvou ľadu. Najväčšie jazero má asi 30 kilometrov a je obklopené radom menších rybníkov.

Vedci očakávajú, že voda musí byť neuveriteľne slaná, aby zostala tekutá aj pri nízkych teplotách. Samostatná Štúdia z roku 2019 naznačuje vulkanickú činnosť môže pomôcť zabrániť zamrznutiu vody, ale súčasný papier sa výrazne opiera o koncept soli.

„Aj keď dnes nie je možné, aby voda zostala stabilná na povrchu, nový výsledok otvára možnosť, že pod zemou môže existovať celá sústava starodávnych jazier, starých možno milióny alebo miliardy rokov,“ uviedla ESA.

Ľudia sú zaneprázdnení hľadaním známok života – najmä dôkazov o starodávnych mikróboch – na Marse. V tomto hľadaní bude pokračovať nový rover NASA Perseverance z povrchu červenej planéty. Nádrže na tekutú vodu by boli obzvlášť lákavým miestom na hľadanie života, ale dosiahnutie týchto rybníkov by bolo mimoriadne ťažké. V ceste je 1 míľa (1,5 kilometra) ľadu.

Možno sa nám už čoskoro nepodarí dostať žiadne veľké odpovede z južného pólu Marsu, ale mohlo by nám to dať budúci cieľ na preskúmanie, akonáhle bude naša technológia splnená.

READ  Mars Rover prešiel pri menej nevinnej prvej jazde 6,5 metra. Správy z oblasti vedy a techniky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close