hospodárstvo

Na Slovensku dominujú hypotéky fixná úroková sadzba

Domácnosti v eurozóne si aj naďalej požičiavajú viac peňazí na nákup domov.

Na Slovensku dominujú hypotéky fixná úroková sadzba. Vyplýva to z posledného vydania Sprievodcu štatistikou eurozóny uverejneného Európskou centrálnou bankou (ECB), v ktorom sa analyzujú úvery poskytnuté rezidenčnými nehnuteľnosťami bankám eurozóny.

Celková suma, ktorú si vo februári tohto roku požičali domácnosti eurozóny od domácností, dosiahla 4,6 bilióna eur, čo je približne 40% hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny.

Aj keď v eurozóne úrokové sadzby na nákup bankových úverov v eurozóne klesajú, pre krajiny existujú rôzne postupy na prepojenie hypoték s pevnou alebo pohyblivou úrokovou sadzbou. Napríklad vo februári 2020 bolo 98% nových úverov domácnostiam s variabilnou úrokovou sadzbou vo Fínsku menej ako 2% a na Slovensku menej ako 1,5%.

Nízke úrokové sadzby prispeli k zvýšeniu dopytu po úveroch domácnostiam. V eurozóne priemerná úroková miera z nových úverov na nehnuteľnosti klesla z približne 3,6% vo februári 2010 na 1,41% vo februári 2020. Podrobnejší pohľad na údaje národné údaje ukazujú veľké rozdiely v úrokových mierach v eurozóne, od 0,77% vo Fínsku po približne 2,88% v Írsku. Na Slovensku bola uvedená úroková miera vo februári 2020 1,08%.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás.
Vďaka vám tiež existujú bezplatné médiá a nezávislá žurnalistika.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close