Zábava

Na Slovensku sa bude konať Týždeň ukrajinského filmu

Týždeň ukrajinského filmu na Slovensku sa uskutoční od 3. do 10. septembra v rámci Mesiaca ukrajinskej kultúry v SR. Podujatie je organizované Veľvyslanectvom Ukrajiny na Slovensku a iniciované a podporované Kanceláriou prezidenta Ukrajiny, Štátnym inštitútom kinematografie Ukrajiny, Slovenským filmovým ústavom a Ministerstvom kultúry Slovenska.

Počas siedmich dní budú mať návštevníci možnosť sledovať známu ukrajinskú beletriu a dokumentárne filmy o rusko-ukrajinskej vojne, ktoré uctievajú Ukrajinu na svetovej scéne.

Premietania sa budú konať v dvoch mestách:

3.-6.9.2023 – Bratislava, Slovenská národná galéria – Kino Lumiere / SNG (Adresa: Námestie Ľudovíta Štúra 4, 811 02 Bratislava)

7.-10.9. – Košice, Kino Úsmev (adresa: Kasárenské námestie 1, 040 01 Košice)

Týždeň ukrajinského filmu otvorí prezentácia o predstaviteľoch filmového priemyslu, ktorí od začiatku totálnej invázie bránia Ukrajinu v radoch ukrajinských ozbrojených síl. V deň otvorenia budú mať návštevníci možnosť vidieť aj vojnovú akčnú drámu „Mirni-21“ Réžia: Akhtem Sitaplev, ktorý slúži v ukrajinských ozbrojených silách. Film zobrazuje hrdinský odpor luhanskej pohraničnej jednotky proti ruskej okupácii v roku 2014.

Súčasťou podujatia bude aj niekoľko ocenených dokumentárnych filmov reprezentujúcich Ukrajinu na medzinárodnej scéne.

Všetky filmy budú premietané v ukrajinskom dabingu so slovenskými alebo anglickými titulkami. Vstup je voľný.

Okrem toho sa v rámci Týždňa ukrajinského filmu uskutoční panelová diskusia na tému koprodukcia a priemyselná spolupráca medzi Ukrajinou a Slovenskom.

READ  Kyjevom otriasli masívne bombové útoky; Lety utečencov z Ukrajiny presiahli 1 milión za jediný týždeň

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close