Zábava

Taliban vykonal druhú verejnú popravu od prevzatia moci v Afganistane

ISLAMABAD (AP) – Vládcovia afganského Talibanu vykonajú, ako sa predpokladá, druhú potvrdenú verejnú popravu od nástupu tejto náboženskej skupiny k moci v roku 2021, uviedol Najvyšší súd krajiny.

Súd odsúdil Ajmala, muža z hlavného mesta Kábul, na trest smrti po tom, čo ho minulý rok uznali vinným zo zabitia piatich ľudí v dvoch samostatných incidentoch.

Popravu vykonal pomocou útočnej pušky syn Syeda Waliho, jedného z piatich, ktorých Ajmal zabil. Najvyšší súd vo vyhlásení uviedol, že k nemu došlo pred mešitou neďaleko úradu guvernéra provincie vo východnej provincii Lakhman v súlade s islamským právom.

Príbuzní štyroch ďalších, ktorých zabil Ajmal, boli svedkami popravy.

Nedávne verejné popravy vyvolali kritiku medzinárodného spoločenstva. Prichádza mesiac po tom, čo Organizácia Spojených národov ostro kritizovala Taliban za vykonávanie verejných popráv, bičovania a kameňovania od prevzatia moci a vyzvala vládcov krajiny, aby s takýmito praktikami skončili.

Pomocná misia OSN v Afganistane v máji informovala, že len za posledných šesť mesiacov bolo v Afganistane verejne zbičovaných 274 mužov, 58 žien a dvoch chlapcov.

Najvyšší súd, ktorý riadi Taliban v Kábule, uviedol, že keď sa prípad proti Ajmalovi dostal do pozornosti vlády, dôkladne ho vyšetrila a vyšetrila a tri rôzne súdy nakoniec potvrdili rozsudok smrti.

Súd uviedol, že najvyšší vodca Talibanu Hibatullah Akhundzada dal konečný súhlas s popravou po tom, čo dohliadal na samostatné vyšetrovanie prípadu vraždy.

Akhundzada bol vymenovaný za vodcu Talibanu po tom, čo bol jeho predchodca mulla Akhtar Mohammad Mansoor zabitý pri nálete USA v Pakistane v roku 2016. Hoci skupiny na ochranu ľudských práv a medzinárodné spoločenstvo protestovali proti takýmto prísnym trestom, bola to druhá verejná poprava od prevzatia moci Talibanom.

READ  Kde sledovať UEFA Europa League: Partneri televízneho vysielania, živé prenosy | Európska liga UEFA

Prvý bol v decembri minulého roka, keď predstavitelia Talibanu popravili afganského zločinca za vraždu iného muža. Popravu vykonal otec obete útočnou puškou v západnej provincii Farah pred stovkami divákov a niekoľkými vysokými predstaviteľmi Talibanu.

Počas predchádzajúcej vlády Talibanu v krajine koncom 90. rokov táto skupina bežne vykonávala verejné popravy, bičovanie a kameňovanie osôb odsúdených za zločiny na súdoch Talibanu.

Po ovládnutí Afganistanu v roku 2021 Taliban pôvodne sľúbil, že povolí práva žien a menšín. Namiesto toho neskôr obmedzili práva a slobody a zakázali vzdelávanie žien po šiestom ročníku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close