Zábava

Recenzia: Eremocene – Notes from Cineuropa

– Berlinale 2023: V živom esejistickom filme slovenského dokumentu Viery Čákanyovej sú dve možnosti: vyliezť do virtuálnej ríše alebo odísť.

Viera Čákanyovás Zápisky z eremocénu [+see also:
trailer
interview: Viera Čákanyová
film profile
]
Predstavuje presvedčivý, špekulatívny scenár: Dajú sa jediné stopy prírodného sveta a našich minulých skúseností vykúzliť iba prostredníctvom obrázkov a krátkych videosúborov s pomocou vyhľadávača? V čase otvorenia filmu Čákanyovej úvodný, sebaistý a maskovaný záber prezrádza to, čo mnohí z nás zažili počas blokovania COVID-19: premietať domorodcov na n-tý stupeň, spoliehajúc sa na naše zariadenia, aby nám to pripomenuli. sveta mimo nášho bezprostredného okolia. Na ilustráciu narážky názvu, toto je prvý úsvit „eromocénu“, nástupcu našej súčasnej antropologickej epochy, keď atomizácia a individuálna izolácia sú naším spoločným osudom.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Obrázok A V Berlíne Výber fór z tohtoročného ročníka, Strandovo dobrodružné kurátorstvo a prepojenie na mestskú umeleckú scénu a zavŕšenie trilógie o spoločných témach, ktorú začala Čákanyová. FREM [+see also:
film review
trailer
interview: Viera Čakányová
film profile
]
A Biela na bielom [+see also:
film review
trailer
film profile
]
– vytvoril brilantne krásne dielo, ktoré naznačuje, ako by mohol vyzerať online život, keby sa nespoliehal na klikanie a ťahanie rôznych nevýrazných farebných geometrických tvarov zaliatych umelým jasom. Inými slovami, a trpko ironicky, ak sa podobá skutočnému svetu, ktorý chce zmeniť.

Rozprávanie a prostredie Čákanyovej závisia od technického žargónu, ktorý opätovne využíva na špekulatívne účely: znepokojivo naznačuje globálny „Nový svetový poriadok“, ktorý uprednostňujú konšpirační teoretici, parametre života, ktoré dnes ovláda G-DAO. [Global Decentralised Autonomous Organization], vláda AI pozostávajúca iba z ľudských subjektov v rámci „nového vektora“, do ktorého bolo nahrané ich vedomie. Tí, ktorí sa neprispôsobia, sú „bodomori“, ktorí sa rozhodnú nasledovať svoj osud a vymrú, keď prírodný svet ustupuje a biodiverzita klesá.

Počítačové, anglicky hovoriace stvárnenie hlasu režiséra sa zapája do rozhovoru so sluchovým chatbotom cez slučku nejasných, ale niekedy vtipných 16 mm a 8 mm celuloidových záberov; Spolu s Dantem študuje jeho poetická múza Virgil Peklo, napadá ma ako prirovnanie. No jasnosť a kompozičná príťažlivosť Čákanyovej tvorby sa vytráca, keď začíname skúmať, čo vidíme viac; Dlhé citáty priekopníkov kryptomien Ralph Merkel A Satoshi Nakamoto Výstižne poznamenáva, ako by nás ich objav mohol vtiahnuť do decentralizovanej a rovnocennejšej ekonomickej budúcnosti, no snaží sa túto tému zaradiť do dystopického ťahu filmu. Filmovú tézu prelínajú satiricky mienené archívne zábery pilotov dronov, vojenských hliadok a neohippie festivalu Burning Man.

Ako však už bolo povedané, experimentálny a nápaditý charakter tohto projektu umožňuje Čákanyovej snívať, čmárať a odsudzovať nadchádzajúcich technologických väzňov, pričom s presvedčením a vizuálnym úžasom vysvetľuje zvláštnu hranicu, ktorú ľudstvo prekročí: dvere s atraktívnymi odmenami na druhej strane. , ale kde sa náš potenciál môže zachytiť na jeho pántoch.

Zápisky z eremocénu Vyrába sa na Slovensku a v Českej republike, hosťujú ho spoločnosti Kuka Films, Marina Films a Roslas a Slovenska – Rozhlas a televízia Slovenska. O jeho globálny predaj sa stará aj Marina Films.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close