Veda

Najdlhšie trvajúci laboratórny experiment na svete sa teraz vysiela naživo

Na University of Queensland je výstava, ktorá zahŕňa dlhý beh Laboratórne experimenty vo svete. Toto sa deje tak dlho, že dvaja z jeho patrónov zomreli skôr, než videli nejaké výsledky.

Experiment začal v roku 1927 Thomas Parnell, prvý univerzitný profesor fyziky. Na účely demonštrácie vysoko viskóznych materiálov zobral Parnell smolný zvyšok destilácia uhoľného dechtu -Zahriali, umiestnili do uzavretého skleneného lievika a potom tri roky čakali, kým sa usadili do tvaru nádoby. Mohlo by sa zdať, že čakanie na začiatok experimentu je dlhé, no vzhľadom na plánovanú dĺžku ukážky to bolo len dlhé žmurknutie.

In 1930, Parnell odrezal stopku lievika, čím umožnil vysoko viskóznej kvapaline pomaly vytiecť spodkom. Odvtedy experiment beží neuveriteľne pomaly. Osem rokov po začatí experimentu padla prvá kvapka a nabudúce padlo ďalších päť kvapiek. 40 rokov, Tento experiment prebieha už takmer 100 rokov a bol pod mnohými rôznymi patrónmi. Parnell a jeho nástupca profesor John Mainstone obaja zomreli bez toho, aby sami videli úpadok, profesor Andrew White je súčasným patrónom.

Teraz je však experiment pod neustálym dohľadom webovej kamery, čo znamená, že každý môže sledovať ďalší experiment. Posledný pokles (pokiaľ nedôjde k ďalšiemu poklesu) nastal v roku 2014, tu je vidieť na masívnych býčích záberoch.

Môže nám teda experiment povedať niečo zaujímavé?

Napriek tomu, že experiment je menej ako ideálne kontrolovaný (podlieha kolísaniu izbovej teploty a vnútorný priemer stonky nemožno presne zmerať bez rizika poškodenia experimentu), mal pre nás niekoľko prekvapení.

Ak vezmeme do úvahy niekoľko faktorov, je možné urobiť primeraný odhad toho, ako je ihrisko lepkavé.

READ  Dôležitý objav ukazuje, že neandertálci môžu produkovať ľudskú reč: ScienceAlert

Potom sa viskozita smoly vypočíta ako q = (2,3 + 0,5) x 108 pass, ktorý je oveľa väčší ako u bežných kvapalín,“ a papier Vysvetlite experiment. „Viskozita vody pri 20 °C je 1,0 x 10-3 Blízko. Treba však poznamenať, že (bez ohľadu na supratekutosť) je to blízko geometrického priemeru rozsahu hodnôt, ktoré fyzici uvažujú – efektívna viskozita Zeme je rádovo 10.20 PA S.”

To vôbec nezodpovedá predchádzajúcim predpovediam.

„Výsledky viskozity z experimentu s poklesom pitch sa dobre nezhodujú s predpoveďami založenými na [previous] Meranie umožňuje dokonca aj obrovské kolísanie viskozity s teplotou a neznámu teplotnú históriu experimentu.“ píše tím, „Možné vysvetlenie spočíva v rôznych viskozitách rôznych vzoriek smoly – tieto môžu obsahovať nerovnaké pomery zachytených prchavých uhľovodíkov a to ovplyvní viskozitu.“

Ak chceš Experiment môžete sledovať naživo, V súčasnosti sa tvorí veľmi veľká škvrna – neodporúčame však pozerať sa na ňu príliš dlho, pretože ďalší pokles sa očakáva niekedy v roku 2020 a do konca zostáva ešte dosť desať rokov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close