Svet

Najväčší ľadovec na svete sa odlamuje od Antarktídy

Európska vesmírna agentúra v stredu uviedla, že do Wetellského mora pri zamrznutom okraji Antarktídy bol narezaný veľký ľadovec, ktorý z neho robí najväčšiu ľadovú kryhu na svete.

Nové teľa, ktoré vedci označili ako A-76, bolo spozorované na satelitných snímkach zachytených misiou Copernicus Sentinel-1, vyplýva zo správy, ktorú na svojom webe zverejnila vesmírna agentúra s fotografiou obrovského podlhovastého ľadu.

Rozprestiera sa na ploche 4 320 kilometrov štvorcových (1 668 štvorcových míľ) a je 175 kilometrov (106 míľ) dlhý a 25 kilometrov (15 míľ) široký. Rozprestiera sa na ploche 5 660 kilometrov štvorcových, čo je tri štvrtiny veľkosti PEI, a je väčšia ako španielsky stredomorský ostrovný ostrov Malorka, ktorý zaberá 3 640 kilometrov štvorcových (1 405 štvorcových míľ). Americký štát Rhode Island je stále malý a zaberá iba 2 678 kilometrov štvorcových (1 034 štvorcových míľ).

Obrovská A-76, ktorá je oddelená od antarktického ľadového šelfu Ronnie, je najväčším ľadovcom v súčasnosti na planéte, ktorý je v súčasnosti o 3 380 kilometrov štvorcových väčší ako druhý najväčší A-23A a pláva v rozbúrenom oceáne.

Vedci začiatkom tohto roka uviedli, že ďalší veľký antarktický ľadovec, ktorý ohrozoval ostrov populáciou tučniakov z južného cípu Južnej Ameriky, stratil svoju hmotu a rozpadol sa na kúsky.

Ľadovec je asi tri štvrtiny veľký ako ostrov princa Eduarda. (Správy CBC)

A-76 prvýkrát detekoval Britský antarktický prieskum a potvrdili ho snímky Copernicus Sentinel-1 Americké národné ľadové stredisko so sídlom v Marylande, ktoré obsahuje dva satelity polárnej dráhy.

Ľadový šelf Ronnie, na úpätí Antarktického polostrova, je jedným z mnohých mohutných plávajúcich ľadovcov, ktoré sa spájajú s kontinentálnou krajinou a zasahujú do okolitých oceánov.

Nesúvisí to so zmenou podnebia

Príležitostný výbuch týchto polí je súčasťou prírodného cyklu a rozbitie lietadla A-76, ktoré sa dá čoskoro rozdeliť na dva alebo tri kusy, nesúvisí so zmenou podnebia, uviedol výskumný expert Glacier Ted Skamboss z University of Colorado. v Bouldri.

READ  CNC schvaľuje rozpočet 86,5 milióna dolárov na roky 2023-24

Rombe a ďalšia rozsiahla ľadová jednotka, Rose, sa „správali dôsledne a na čiastočný úväzok zhruba za posledné storočie,“ uviedol Scambose. Agentúre Reuters prostredníctvom e-mailu povedal, že prietrž nezvýši hladinu mora, pretože ľad už v mori plával pred opustením pobrežia.

Americké národné dátové centrum pre ľad a ľad tvrdí, že vedci sa domnievajú, že niektoré ľadové čiapky na Antarktickom polostrove, ďaleko od južného pólu, sa v posledných rokoch rýchlo rozpadajú, čo môže súvisieť s globálnym otepľovaním.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close