Veda

Najväčší ľadový šelf Antarktídy sa správa zvláštne

Autor:

Výskum z Washingtonskej univerzity v St. Louis ukazuje, že ľadový šelf Ross v Antarktíde, ktorý je približne veľký ako Francúzsko, je denne premiestňovaný prúdom ľadu. Tento pohyb spôsobený náhlymi posunmi v toku ľadu môže vyvolať ľadové otrasy a zlomy šelfov, čo vyvoláva obavy o stabilitu ľadového šelfu v otepľujúcom sa svete.

Ross Ice Shelf bol náhle premiestnený v dôsledku aktivity ľadového prúdu.

V Antarktíde neustále ustupujú obrovské ľadovce. Ľadové prúdy, ktoré fungujú ako dopravné pásy, sú rýchlo sa pohybujúce cesty, ktoré prenášajú väčšinu ľadu a zvyškov sedimentov z týchto obrovských ľadovcov smerom k oceánu.

Podľa nového výskumu Washingtonskej univerzity v St. Louis jeden takýto ľadový tok rozhýbe aspoň raz za deň celý Ross Ice Shelf.

Objav je významný kvôli veľkosti Rossovho ľadového šelfu: je to najväčší ľadový šelf v Antarktíde, približne o veľkosti Francúzska.

Robert S. „Zistili sme, že celý šelf sa náhle pohol raz alebo dvakrát za deň, asi o 6 až 8 centimetrov (alebo 3 palce), čo bolo spôsobené prúdením ľadu,“ povedal Doug Wiens, významný profesor vied o Zemi, životnom prostredí a planetárnych vied. Arts & Sciences v Brookings, ale je to spôsobené kĺzaním, ktoré tečie cez ľadovec.“ „Tieto náhle pohyby by mohli potenciálne zohrávať úlohu pri spôsobení ľadových zemetrasení a prasklín na ľadových poliach.“

Ross Ice Shelf je plávajúca vrstva ľadu, ktorá sa tiahne od vnútrozemských ľadovcov nad oceánom.

Vedci sa zaujímajú o interakcie medzi ľadovými šelfmi a ľadovými prúdmi, pretože sa obávajú stability antarktických ľadových šelfov v otepľujúcom sa svete.

Ľadové šelfy fungujú ako brzdy pre ľadovce a ľadové prúdy, spomaľujú ich cestu k oceánu, kde sa topia a ukladajú na kontinente viac ľadu. Ak sa ľadový šelf zrúti, táto podpora zmizne a ľadovce budú voľne prúdiť rýchlejšie. Akonáhle sa dostanú do oceánu, prispievajú k zvýšeniu hladiny mora.

READ  Najlepší spôsob, ako vylepšiť prezentáciu citrónovej náplne, je tiež najjednoduchší.

To vyšlo najavo v novej štúdii. dokument o geofyzikálnom výskumeStredisko sa zameriava na činnosť iniciovanú Whillans Ice Stream, jednou z asi pol tucta veľkých, rýchlo sa pohybujúcich ľadových riek tečúcich do Rossovho ľadového šelfu.

„Človek nemôže detekovať pohyb tým, že sa cíti sám,“ povedal Wiens. „Tento pohyb sa vyskytuje v priebehu niekoľkých minút, takže ho nie je možné cítiť bez prístrojov. Preto tento pohyb nebol doteraz zaznamenaný, aj keď ľudia nasledovali príklad veľkých objaviteľov Roberta F. Scotta a Roalda Amundsena. Ross sa prechádzal a kempoval po ľadovom šelfe od pradávna.“

náhle pošmyknúť

Pohyb Rossovho ľadového šelfu začína relatívne náhlym – v ľadovcovom vyjadrení – pohybom ľadového prúdu, ktorý sa nazýva šmyk. Je to do istej miery podobné „pošmyknutiu“, ku ktorému dochádza pozdĺž poruchy pred a počas zemetrasenia.

Podľa scenára, ktorý si Viens a jeho tím predstavili, veľká časť Whillans Ice Stream, s veľkosťou viac ako 100 kilometrov krát 100 kilometrov, zostáva nehybná, zatiaľ čo zvyšok ľadového prúdu sa pohybuje vpred. Potom sa raz alebo dvakrát denne väčšia časť prehupne dopredu pred Rossovu ľadovú policu.

Wiens uviedol, že sa dokáže pohnúť až o 40 cm (16 palcov) v priebehu niekoľkých minút.

Štúdie ľadových prúdov za posledných 50 rokov ukazujú, že niektoré ľadové prúdy sa zrýchľujú, zatiaľ čo iné sa spomaľujú. Vedci môžu použiť seizmografy na detekciu náhleho pohybu ľadových prúdov, aby pomohli pochopiť, čo tento pohyb riadi. Wiens a jeho tím cestovali do Antarktídy v roku 2014, aby umiestnili seizmograf použitý v tejto štúdii.

„V minulosti som publikoval niekoľko článkov o udalostiach pošmyknutia Whillans Ice Stream, ale doteraz som nevedel, že sa hýbe aj celý Ross Ice Shelf,“ povedal Wiens.

READ  Prečo by ľudia, ktorí mali covid, mali byť stále očkovaní?

Výskumníci si nemyslia, že tieto sklzové udalosti priamo súvisia s globálnym otepľovaním spôsobeným človekom. Jedna teória hovorí, že tieto dutiny sú spôsobené nedostatkom vody na dne ľadového prúdu, vďaka čomu je „lepkavý“.

Napätia a napätia spojené s udalosťami pošmyknutia sú podobné napätiam a napätiam, ktoré sa pozorovali pri spúšťaní ľadových zemetrasení za rôznych okolností.

„V tomto bode sú ľadové čiapky a trhliny len súčasťou normálneho života ľadového šelfu,“ povedal Wiens. „Existuje obava, že Rossov ľadový šelf sa jedného dňa rozpadne, keďže sa rozpadli aj iné menšie a tenšie ľadové šelfy. Vieme tiež, že Rossov ľadový šelf sa rozpadol počas posledného medziľadového obdobia – asi pred 120 000 rokmi – a to viedlo k rýchlemu ľadu.“ straty v iných ľadovcoch a ľadových prúdoch, ktoré sa do nich napájajú.“

Odkaz: „Vlny elastických dosiek vyvolané premiestnením Rossovho ľadového šelfu a sklzom Whillans Ice Stream“ Douglas A. Wiens, Richard C. Astor, Andrew A. Knyblade, Peter D. Bromirski, Peter Gerstoft a Ralph A. Od Stephena, 27. marca 2024 dokument o geofyzikálnom výskume,
DOI: 10.1029/2023GL108040

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close