Americký hokej vyhnaný Slovenskom

PEKING – V roku 2022 už žiadne zázraky.

Do konca štvrťfinálového zápasu proti Slovensku zostávalo 43,7 sekundy a mužský hokejový tím Spojených štátov vzdal umierajúci gól. Olympiáda amerického tímu sa skončila a beh hromadil vzrušenie z prekvapenia.

Tím USA, ktorý bol nútený spojiť tím vysokoškolských hráčov a bývalých a okrajových podporovateľov, hral oveľa lepšie, než sa očakávalo, keď skončil na prvom mieste vo štvrťfinále proti Slovensku. Po 59 minútach a 16 sekundách hľadali Spojené štáty šancu hrať o medailu.

Potom si však Slovensko stiahlo vlastnú bránku a začalo útočiť na obranu tímu USA. Napokon sa Slovák Marek Hirvik pošmykol na strele. V predĺžení oba tímy bojovali o rovnováhu a následne minuli prvé tri strely v rozstrele. Slovák Peter Sehlaric prešiel štvrtou strelou popri brankárovi Strauss-Mane, no jeho záverečnú strelu už Spojené štáty nezachytili.

Tímy boli v ofenzíve veľmi vyrovnané, pričom USA cielili na 35 striel na 37 nájazdov Slovenska. Hlavný rozdiel však nastal v presilových hrách: USA malo presilovú výhodu v hodnote 6:38 a skórovalo správne. V tom čase nula gólov.

Sam Hendz strelil spoluvedúci gól s pomocou Nathana Smitha a Nicka Perbixa a zabezpečil tak vedenie Spojených štátov amerických od polovice druhej tretiny 2:1. Tento front trval až do posledných sekúnd nariadenia… a bol by to posledný čas, kedy by sa Spojené štáty dostali do siete. V tretej tretine sa Mattie Benears z tímu USA vysunul zo streleckej tyče a premárnil výhodu 5:3 v pomere 1:23.

Slovensko teraz postupuje do semifinále a vracia sa domov s otázkou, aké by boli Spojené štáty.

Počas olympijského štvrťfinále na Národnom krytom štadióne v Pekingu 16. februára 2022 sa Slovák Marek Hrivič (27) konfrontuje s americkým priekopníkom Nova Gatesom (27) po tom, čo v tretej tretine oslavoval svoj najzávažnejší gól so spoluhráčom Petrom Sehlerikom (34). Čína. (Bruce Bennett / Getty Images)