Veda

NASA požiadala, aby podnikla okamžité kroky na boj s baktériami vo vesmíre

V Národnom pláne pre bioobranu z mája 2024 autori komisie uvádzajú, že „ľudský prieskum slnečnej sústavy a mimo nej pokračuje a s týmto prieskumom sa zvyšujú aj biologické riziká“.

„Vyšetrovatelia alebo ľudia cestujúci do prostredí mimo Zeme by do týchto prostredí nemali priviesť organizmy zo Zeme. Naopak, mali by tiež zabezpečiť, aby nepriniesli späť žiadne mimozemské alebo zmutované pozemské mikroorganizmy, ktoré nie sú kompatibilné so Zemou.“ Môže predstavovať hrozbu pre zdravie ľudí, zvierat, rastlín alebo ekosystémov alebo na Mesiac.“

A nie je to len dovoz a vývoz patogénov medzi svetom, čím sa Komisia zaoberá. „Vesmírny let niekedy reaktivuje vírusy (napr. herpes, Epstein-Barr, varicella-zoster, cytomegalovírus) a zvyšuje šírenie vírusu u astronautov. Ľudská infekcia vo vesmírnom prostredí na palube lietadla „Môže predstavovať veľkú hrozbu pre všetkých ľudí.“ “ poznamenáva sa.

„Kozmické lety navyše vážne oslabujú imunitný systém astronautov, čím sa stávajú náchylnejšími na pozemské a mimozemské choroby.“

Cieľom Astro-bioobrany je identifikovať, charakterizovať a riadiť biologické hrozby vyplývajúce z prieskumu vesmíru a infekčných chorôb a správa vyzýva NASA a vládu USA, aby „zabránili zhmotneniu týchto hrozieb“. s nimi“.

Laboratóriá na kontamináciu vzduchu

Konkrétne vyzýva NASA, aby zriadila Planetary Biodefense Board s priamymi prepojeniami na Biely dom a aby splnomocnila Úrad pre planetárnu ochranu NASA na monitorovanie a reguláciu pohybu patogénov vo vesmíre.

Vedúci výskumník komisie a odborník na verejné zdravie J.T. „Musíme začať s vývojom potrebných technológií a preventívnych protokolov skôr, aby sme sa mohli postarať o to, aby sa nerozšírili do životného prostredia,“ povedal O'Brien. Drôt.

„Musíme sa uistiť, že tieto veci sú na mieste predtým, ako začneme pracovať na tomto ďalšom fronte.“

NASA už prešla rôznymi procesmi, aby zabezpečila, že sa žiadne potenciálne škodlivé mikroorganizmy nedostanú medzi Zem a iné nebeské telesá, vrátane dezinfekcie kozmických lodí a testovania nástrojov a vzoriek, ale v správe sa uvádza, že „môžu a mali by urobiť viac“.

READ  Elizabeth Hurleyová zdieľa úprimné slová o strate svojej babičky kvôli rakovine

Jedným z odporúčaní je, aby NASA vytvorila svoje kontaminačné laboratóriá schopné manipulovať s potenciálne vysoko rizikovými astronomickými vzorkami. Nakoniec dúfa, že prvé vzorky z Marsu dovezie v roku 2033.

Podľa veľkej štúdie publikovanej Európskou vesmírnou nadáciou v roku 2012 sa však ani špičkové laboratóriá BSL 4 v súčasnosti nepovažujú za dostatočne bezpečné na to, aby zvládli citlivé vzorky prichádzajúce z vesmíru.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close