„Hrdinská“ porážka: Izraelčania do 19 rokov prehrali vo finále európskeho futbalu s Anglickom 3:1

Izraelský futbalový tím mužov do 19 rokov zdolal Anglicko v prvom európskom futbalovom finále v piatok večer 3:1.

Izrael viedol v 40. minúte v prvom polčase finále ME hráčov do 19 rokov v Trnave gólom Oskara Kluku.

Anglicko však v druhom polčase vyrovnalo, keď obranca Callum Doyle poslal zápas do predĺženia.

Potom, čo zostávalo 12 minút, sa Anglicko ujalo vedenia, keď Carney Chukwuemega hlavou prekonal center sprava.

Izraelský tím, ktorý mal väčšinu zápasu prevahu, sa po niekoľkých minútach priblížil k vyrovnaniu, ale Anglicko po gólovej šarvátke nebezpečenstvo zažehnalo.

A keď do konca zostávali štyri minúty, Izrael sa presadil a hľadal vyrovnanie, víťazstvo spečatil z tesnej blízkosti Angličan Aaron Ramsey.

Hráči Anglicka oslavujú po góle v predĺžení počas finálového futbalového zápasu majstrovstiev Európy hráčov do 19 rokov medzi Izraelom a Anglickom v Trnave na Slovensku 1. júla 2022. (VLADIMÍR ŠIMIČEK/AFP)

Pred zápasom novonasadený izraelský premiér Yair Lapid na Twitteri napísal, že zavolal trénerovi Ofirovi Haimovi, aby zaželal tímu veľa šťastia a dodal: „Celý Izrael stojí za vami… a je na vás hrdý. Už ste to dokázali.“ si šampión. Teraz sa choď ukázať svetu.“

Haim po zápase povedal, že jeho tím hral v prvom polčase „hrdinský“ futbal a dodal: „Mali sme hru spečatiť.“ Boli momenty, povedal, „keď sme sa priblížili k stavu 2:0, že pohár mohol byť náš.“

Celkovo zdôraznil: „Som veľmi hrdý na týchto chlapcov.“ S hráčmi, ako sú títo, má izraelský futbal svetlú budúcnosť… Neviem, či sa dostanú do ďalšieho európskeho finále, ale vo svojej kariére dosiahnu veľké výšky.

READ  Slovensko môže poslať na Ukrajinu sovietske systémy protiraketovej obrany S-300

„Sú veľmi obetaví a talentovaní.“

Izraelskí hráči a tréneri reagujú po prehre vo finálovom zápase ME hráčov do 19 rokov proti Anglicku 1. júla 2022 v Trnave na Slovensku. (VLADIMÍR ŠIMIČEK/AFP)

Izrael postúpil do finále po víťazstve nad Francúzskom 2:1 v utorňajšom semifinále v DAC Aréne v slovenskej Dunajskej Strede. Komentátor izraelskej televízie v semifinále nazval víťazstvo – prvýkrát, čo sa izraelský futbalový tím akéhokoľvek veku dostal do európskeho finále – „jedným z najväčších úspechov v histórii izraelského športu“.

Tím sa zapísal do histórie už tým, že sa v sobotu večer kvalifikoval do semifinále, čo bolo vôbec prvýkrát, čo sa izraelský tím na turnaji presadil.

Vtedajší premiér Naftali Bennett a Lapid po utorňajšom víťazstve zablahoželali tímu oslavnými príspevkami na Twitteri.

„Máme mladú, vzrušujúcu a inšpiratívnu generáciu, ktorá nás robí šťastnými vo všetkých oblastiach,“ napísal Bennett.

Izraelský stredopoliar Oscar Klug poháňa loptu vpred počas finálového futbalového zápasu ME hráčov do 19 rokov proti Anglicku 1. júla 2022 v Trnave na Slovensku. (VLADIMÍR ŠIMIČEK/AFP)

Izraelský tím, ktorý za úspech považoval iba kvalifikáciu, na tomto turnaji prekonal očakávania. V postupe do finále zdolali Cyprus, Moldavsko, Turecko, Škótsko, Rakúsko a Francúzsko.

„Dôležitosť histórie izraelského národného mládežníckeho tímu nemožno preceňovať,“ vyhlásil po semifinálovom víťazstve nad Francúzskom športový reportér Haaretz Ido Rogovsky.

„Ak je rekord z kvalifikácie na majstrovstvá sveta mládeže, tak postup do finále turnaja si už vyžaduje nové slovo v hebrejčine,“ dodal Rokowski.

Úspech priniesol aj lístok na budúcoročné majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov v Indonézii.