Hlavné správy

Svet nesmie opustiť rivalitu medzi Čínou a USA

Európa sa cez víkend nepripojí k USA pri jednostrannom znovuzavedení sankcií OSN proti Iránu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron to uviedol v utorok počas svojho prejavu na 75. zasadaní Valného zhromaždenia OSN. To by podľa neho mohlo podkopať jednotu Rady bezpečnosti OSN a zvýšiť napätie na Blízkom východe. Informovala o tom agentúra AFP.

Macron kritizoval politiku „maximálneho tlaku“ amerického prezidenta Donalda Trumpa na Irán. Trump uviedol, že Macron nedokázal potlačiť zásahy Teheránu do regiónu ani zabezpečiť, aby Irán nezískal jadrovú zbraň.

V roku 2015 Irán uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Francúzsko, Británia) a Nemeckom.

USA na čele s prezidentom Donaldom Trumpom jednostranne od dohody odstúpili v máji 2018 a uvalili na Teherán sériu sankcií.

Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému zníženiu svojich jadrových schopností výmenou za zrušenie medzinárodných hospodárskych sankcií.

Francúzsko, Británia a Nemecko budú naďalej trvať na úplnom vykonaní jadrovej dohody s Iránom a „nebudú tolerovať porušenia zo strany Iránu,“ uviedol Macron. V reakcii na odstúpenie USA od dohody začal Irán postupne zintenzívňovať svoje aktivity nad rámec dohodnutých limitov.

Francúzsky prezident zopakoval svoju výzvu na rokovania o širšej dohode, ktorá by obmedzila zasahovanie Iránu do ďalších krajín v regióne a obmedzila iránsky program balistických rakiet.

Macron vo svojom prejave poukázal na to, že svetoví lídri by nemali dopustiť, aby svet ovládol mocenský boj medzi Pekingom a Washingtonom. „Dnešný svet sa nesmie nechať na rivalitu medzi Čínou a USA, bez ohľadu na to, aký globálny význam majú tieto sily,“ uviedol.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close