Hlavné správy

Prvý prípad na svete: Muž už kontrahoval koronavírus druhýkrát

V apríli bol 30-ročný pacient prepustený z nemocnice po prekonaní covid-19. V polovici augusta však po návrate zo Španielska prešiel pozitívnym testom. Existovali dve rôzne mutácie koronavírusu. Pri druhej infekcii nevykazoval žiadne príznaky choroby a dovtedy nemal žiadne zdravotné problémy.

Podľa vedcov z Hongkongu by prípad mohol naznačovať, že choroba, ktorá na celom svete zabila viac ako 800 000 ľudí, sa bude naďalej šíriť, aj keď ľudia získajú kolektívnu imunitu. Podľa odborníkov z Hongkongu však význam očkovania neodporuje opísanému prípadu.

„Imunita získaná počas vakcinácie sa môže líšiť od imunity získanej pri prirodzenej infekcii človeka.“ uviedol jeden z autorov štúdie spoločnosti Reuters. Iní odborníci oslovení agentúrou poukázali na to, že je ťažké vyvodiť všeobecné závery z jedného prípadu.

Prípady ľudí, ktorí boli prepustení z nemocníc a neskôr znovu pozitívni, boli hlásení aj v Číne, uviedla agentúra Reuters. U týchto pacientov však nie je isté, či sa po úplnom zotavení znovu infikovali, ako to bolo v prípade dotknutého muža v Hongkongu, alebo či mali vírus od prvého infekcie v tele.

Jedným z možných vysvetlení je, že vírus mohol pretrvávať v pľúcach týchto ľudí, čo testy vykonané na výteroch z horných dýchacích ciest neodhalili. Druhou možnosťou je, že testy mali príliš vysokú citlivosť, čo spolu s nízkou imunitou pacientov viedlo k falošne pozitívnym výsledkom.

Dva ďalšie prípady

V Holandsku a Belgicku sa potvrdili dva prípady, keď sa pacient zbavil koronavírusu a postupom času sa ním nakazil. Holandská stanica NOS o tom dnes informovala.

Podľa viroológa Mariona Koopmansa, holandského pacienta, ktorý sa zbavil vírusu SARS-CoV-2 a neskôr sa znovu nakazil, bol starší človek so oslabeným imunitným systémom.

Podľa Koopmansa sa prípady opakovanej infekcie doteraz skúmali len málo. Oveľa častejšie a lepšie opísané sú prípady, keď je pacient infikovaný po dlhú dobu a infekcia znovu vypukne po období útlmu.

READ  Priemyselná produkcia Slovenska v decembri klesá

Laboratórna analýza kyseliny ribonukleovej (RNA) potvrdila, že prípady sa týkali Holandska, Belgicka a Hongkongu, ktoré zahŕňali reinfekciu, tj opätovnú infekciu iným kmeňom toho istého vírusu.

Podľa holandského viroológa citovaného serverom NOS sa však očakávala reinfekcia. „Nie som z toho nervózny. Musíme počkať, kým sa rozvinie.“ Povedal Koopmans.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close