Hlavné správy

bne IntelliNews – Nastupujúca slovenská vláda pozastavuje tlačové povolenia liberálnych médií

Nastupujúci populistický slovenský premiér Robert Fico pozastavil tlačové povolenia pre to, čo označil za „nepriateľské médiá“, čím vyvolal nový spor s progresívnou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Fico, líder ľavicovej strany Smar, si od liberálnych denníkov objednal revíziu tlačových povolení na úrady vlády pre novinárov. SME a TennikNOnline tlačová správa Aktuality.ska televízna stanica Markíza.

Figo obvinil tieto predajne z „otvoreného postoja nenávisti a protivníka voči Smri a veselého šírenia týchto tendencií“, pričom dodal, že kým nebudú preskúmané, predajne sú „nevítanými hosťami na úrade vlády“.

Čaputová rýchlo kritizovala Figa a na svoj Facebook napísala, že je to „kus“. [the] Prácu médií kritizujúcich politikov,“ odmietol aj označovanie médií za „nepriateľov“ či „priateľov“ a zasievanie rozdelenia v spoločnosti.

„Pre politikov to môže byť trápne. Ale dôležitosť [the] „Médiá prekonajú túto nepohodu, ktorá je pre demokraciu nenahraditeľná,“ pokračovala Kabutová. Médiá nazval „krvou demokracie“.

Figove komentáre vyvolali medzi novinármi pobúrenie a boli od nich odbité Aktuality.sk Šéfredaktor Peter Pardy povedal, že Robert Figo „viedol osobnú vojnu s novinármi“.

Bardi tiež povedal, že Figo nezabudol na novinára Johna Kuciaka Aktuality.skViedol vyšetrovanie svojej predchádzajúcej vlády a neskôr bol v roku 2018 zavraždený spolu so svojou snúbenicou Martinou Kužnírovou, čo vyvolalo najväčšie masové protesty v histórii Slovenska a zosadili predchádzajúci Ficov kabinet.

Ficov kabinet je „zbabelý a pomstychtivý, preto hľadá vnútorného nepriateľa,“ napísal Bardi na svojom Facebooku.

Šéfredaktor z SME Beata Baloková označila Figove kroky aj za „pomstu za články“. [of his previous cabinet] Prezradil, ako bol zajedno so svojimi ľuďmi [Fico] Mafia postavila základy štátu.

Fico „chce zabrániť tomu, aby ďalšie články prezrádzali, ako napreduje jeho stavba,“ pokračovala Baloková s tým, že Európsky parlament a EÚ by mali byť „vážne znepokojení“, ak im záleží na slobode tlače.

READ  Domáce zviera gréckeho lídra prerušuje tlačovú konferenciu

Figov kontroverzný krok prichádza niekoľko dní po tom, čo jeho vládny kabinet identifikoval právne zmeny, ktoré by mohli znížiť financovanie mimovládnych organizácií.

Nová vláda Sme, stredoľavá strana Hlas a krajne pravicová Slovenská nacionalistická strana schválili plán kabinetu 13. novembra. Jej plány zahŕňajú zvýšenie daní vrátane nového bankového odvodu na financovanie výdavkových programov, ako je 13. mesačný dôchodok. a hypotekárnych dotácií. Hlasovanie o dôvere plánuje uskutočniť 14. novembra.

Zaviazalo sa, že vláda by sa mala „riadiť heslom Slovensko na prvom mieste, čo znamená byť jednotný, zodpovedný a predvídateľný v zahraničnej politike so zameraním na národné záujmy Slovenskej republiky“.

Vláda zopakovala, že členstvo v EÚ je nevyhnutné. Chce sa usilovať o mierovú EÚ, rovnocenné partnerstvo medzi EÚ a USA a rešpektovanie jednotlivých členských štátov EÚ.

Odmieta akékoľvek povinné migračné kvóty a ruší právo veta pri rozhodovaní, ktoré si vyžaduje všetky členské štáty.

Ekonomickú diplomaciu mieni vykonávať dodržiavaním záväzkov NATO s tým, že „základnou úlohou systematického rozvoja je definovať účasť slovenských podnikateľských subjektov na európskom a svetovom trhu“.

Vláda pod vedením Smara chce presadzovať mierové plány pre Ukrajinu. Zopakovala, že Slovensko preruší vojenskú pomoc Ukrajine, ale bude pokračovať v poskytovaní humanitárnej pomoci. minulý týždeň, Nový kabinet bol odvolaný Nedávna vojenská pomoc Ukrajine, ale Fico povedal Domáce firmy nezastaví Od výroby a exportu zbraní a streliva.

Fico vytvoril koalíciu Po tom, čo Smer vyhral 30. septembra bleskové hlasovanie nad liberálnym Progresívnym Slovenskom (PS). Kampaň bola kritizovaná za to, že je agresívna a inkluzívna Široké šírenie dezinformácií ako aj hlboko falošné videá zamerané na lídra PS Michala Šimečku.

Smer aj Hlas boli suspendovaní Z Európskej skupiny socialistov spojiť sily s SNS a ich postoj k Ukrajine. Lídri Smeru a SNS prijali kremeľskú propagandu a o ruskej vojne na Ukrajine hovorili ako o konflikte, ktorý v roku 2014 začali „ukrajinskí fašisti“.

READ  Majstrovstvá sveta vo futbale hráčov do 20 rokov: Nigéria, Brazília bitka v deň 2, Argentína, Slovensko víťazstvo v deň 1

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close