Hlavné správy

Rusko prisľúbilo, že nebude zasahovať do volieb v USA

Rusko sa údajne naďalej snaží ovplyvňovať volebný proces USA.

3. októbra 2020 o 6:41 TASR

WASHINGTON. Rusko prisľúbilo, že nebude zasahovať do nadchádzajúcich prezidentské voľby v Spojených štátoch amerických. Uvádza sa to vo vyhlásení prezidenta amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Robertovi O’Brianovi, ktoré zverejnil v piatok po stretnutí s tajomníkom ruskej bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom.

Ich stretnutie sa uskutočnilo v Ženeve. O’Brian potom uviedol, že s Patruševom viedli „plodný a konštruktívny dialóg“. Pripustil, že aj keď sa medzi USA a Ruskom líšia názory, „USA a Rusko môžu dosiahnuť pokrok v kľúčových oblastiach, z ktorých budú mať v konečnom dôsledku úžitok americkí aj ruskí občania,“ informovala tlačová agentúra DPA.

Počas rozhovoru sa venovali aj kontrole zbraní, konfliktu v Náhornom Karabachu, Sýrii a Afganistane, nezasahovaniu do volieb či boju proti terorizmu a mnohým bilaterálnym otázkam.

Výstraha

Podľa vyhlásenia zverejneného na sociálnej sieti Twitter O’Brien varoval Patruševa, že USA nebudú tolerovať zahraničné zasahovanie do amerických prezidentských volieb. Dodal, že Rusko sa zaviazalo vyhnúť sa takýmto aktivitám.

Christopher Rey, riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), predtým vo výbore Snemovne reprezentantov uviedol, že Rusko sa údajne naďalej snaží ovplyvňovať volebný proces USA. Pripustil však, že neboli zaznamenané žiadne kybernetické útoky Ruska na volebnú infraštruktúru v USA.

William Evanina, riaditeľ amerického Národného centra pre kontrarozviedku a bezpečnosť (NCSC), v auguste varoval, že výsledok amerických prezidentských volieb sa snaží ovplyvniť Rusko, Irán a Čínu. Podľa Evanina má Rusko v úmysle predovšetkým „hanobiť“ bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena, ktorý je kandidátom na demokrata.

Medzitým softvérový gigant Microsoft v septembri uviedol, že sa mu podarilo zachytiť a zmariť kybernetické útoky Číny a Ruska zamerané na členov volebnej kampane v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA.

READ  Moslimovia majú právo zabiť milióny Francúzov, uviedol v deň útoku v Nice bývalý predseda vlády Malajzie

Cieľ hackerov

Microsoft v bezpečnostnom blogu uviedol, že cieľom hackerov bol personál vedúci predvolebnú kampaň prezidenta Donald Trump, ako aj kandidát Demokratickej strany Joe Biden.

„Spoločnosť Microsoft zaznamenala v posledných týždňoch kybernetické útoky zamerané na ľudí a organizácie zapojené do nadchádzajúcich prezidentských volieb vrátane neúspešných útokov na ľudí spojených s kampaňami Trump aj Biden,“ uviedol v septembri viceprezident spoločnosti Microsoft Tom Burt.

Podľa spoločnosti Microsoft došlo v súvislosti s Ruskom k 200 hackerským útokom. Podľa jej slov boli neúspešné čínske útoky čiastočne zamerané na Bidena Rakúsky Stanica ORF s odvolaním sa na Burtovo vyhlásenie.

Americké spravodajské agentúry nedávno dospeli k záveru, že Rusko intervenovalo v amerických prezidentských voľbách v roku 2016 v prospech súčasného prezidenta Donalda Trumpa. Trump však obvinenia z možného zasahovania Ruska do demokratických procesov v USA bagatelizoval alebo vyvrátil.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close