Veda

Návykový betelový orech spôsobuje rekordnú mieru rakoviny – napriek tomu ho milióny ľudí naďalej žuvajú

V Papue Novej Guinei, kde väčšina dospelej populácie žuje betelové orechy, Miera rakoviny ústnej dutiny na obyvateľa Najvyššie na svete. Ide o najčastejšiu formu rakoviny u mužov a druhý najčastejší typ u žien.

V krajine so slabým zdravotníckym systémom a len niekoľkými odbornými lekármi väčšina ľudí pravdepodobne zomrie bez diagnózy. Na Severných Mariánach, kde je systém zdravotnej starostlivosti robustnejší, sú vyhliadky postihnutých lepšie. Betelový orech však stále spôsobuje veľkú škodu verejnému zdraviu. A nejde len o rakovinu.

„Zoznam systémových problémov spojených s betelovým orechom rastie. Kardiovaskulárne problémy, obličky, pečeň, nepriaznivé následky v tehotenstve. Objavuje sa príbeh, že betelový orech by sa mal skutočne liečiť nezávisle, na rovnakej úrovni ako alkohol a tabak,“ hovorí William Moss.

Na Severných Mariánach si väčšina maškrtníkov betelových orechov stále neuvedomuje riziká, čoho dôkazom je napr. prieskumná štúdia Moss bol do toho zapletený. „Udivujúcich 87 percent z 300 maškrtníkov nevedelo, že betelový orech je karcinogén,“ hovorí.

Dve desaťročia po tom, čo boli betelové orechy klasifikované ako karcinogénne, je predaj vo veľkej časti sveta stále slabo regulovaný a varovania pred zdravotnými rizikami sú zriedkavé. Moss tvrdí, že to pripomína situáciu s tabakom v polovici minulého storočia, keď predaj nebol regulovaný napriek tomu, že boli známe zdravotné riziká.

„Priniesť Big Tobacco na stôl a brať ich na zodpovednosť si vyžadovalo kolektívne medzinárodné úsilie. Máme tu ďalšie silné odvetvie v hodnote miliárd dolárov, no cieľovými spotrebiteľmi sú marginalizované, chudobné populácie s minimálnym vzdelaním,“ hovorí.

READ  Ohnivá guľa exploduje nad severozápadnou Amerikou - „najväčšia, akú som kedy videl“ Veda | Novinky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close