Veda

Webbov teleskop zachytáva najvzdialenejšie galaxie, aké ste kedy videli

Vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA odhalil najvzdialenejšie galaxie, aké boli kedy objavené, z ktorých niektoré pochádzajú len 300 miliónov rokov po vzniku vesmíru pri Veľkom tresku – v čase, keď mal vesmír iba dve percentá svojho súčasného veku.

Primordiálne galaxie objavil medzinárodný tím vedcov, ktorí boli zodpovední za návrh dvoch najmodernejších prístrojov JWST. Prvý prístroj, známy ako Near Infrared Camera (NIRCam), mal za úlohu pozorovať malý kúsok nočnej oblohy v súhvezdí Fornax.

V priebehu 10 dní NIRCam pozoroval svetlo vychádzajúce z populácie približne 100 000 galaxií v rozsahu deviatich infračervených vlnových dĺžok. Z tohto súboru údajov astronómovia izolovali 250 najslabších a najčervenších galaxií a zamerali ich pomocou ďalšieho prístroja JWST – Near Infrared Spectrograph (NIRSpec).

NIRSpec je navrhnutý tak, aby zbieral svetlo vyžarované nebeskými objektmi a rozložil ho na jednotlivé farby. Tento proces vytvára dúhové grafy nazývané spektrá. Astronómovia môžu analyzovať spektrá galaxie, aby zistili všetko od jej elementárneho zloženia až po počet hviezd v nej obsiahnutých a dokonca aj jej vzdialenosť od Zeme.

To posledné sa robí meraním javu nazývaného červený posun. Svetlu vyžarovanému veľmi vzdialenými galaxiami môže trvať miliardy rokov, kým dosiahne našu planétu. Počas tejto doby sa vlnová dĺžka tohto svetla rozširuje a stáva sa dlhšou, pričom sa postupne presúva do „červenšej“ časti svetelného spektra.

Keď svetlo putuje od svojho zdroja smerom k Zemi, nevyhnutne prejde cez obrovské oblaky medzihviezdneho prachu a plynu. O týchto oblakoch je známe, že absorbujú niektoré vlnové dĺžky svetla, zatiaľ čo iným umožňujú prechádzať relatívne bez prekážok. Táto interferencia vytvára zreteľný vzor v dúhových spektrách.

Grafika zobrazujúca polohy galaxií a ich červené posuny (Poďakovanie: Veda: NASA, ESA, CSA, Rolf A. Jansson (ASU), Jake Summers (ASU), Rosalia O'Brien (ASU), Rogier Windhorst (ASU), Aaron Robotham) (UWA), Anton M. Coeckemore (STScI), Christopher Wilmer (University of Arizona), tím JWST PEARLS.Spracovanie obrazu: Rolf A. Jansson (ASU), Alyssa Pagan (STScI))

Grafika zobrazujúca polohy galaxií a ich červené posuny (Poďakovanie: Veda: NASA, ESA, CSA, Rolf A. Jansson (ASU), Jake Summers (ASU), Rosalia O’Brien (ASU), Rogier Windhorst (ASU), Aaron Robotham) (UWA), Anton M. Coeckemore (STScI), Christopher Wilmer (University of Arizona), tím JWST PEARLS.Spracovanie obrazu: Rolf A. Jansson (ASU), Alyssa Pagan (STScI))

Pri pohľade na to, o koľko sa vzor v spektre posunul od očakávanej polohy v dôsledku červeného posunu, vedci dokázali odvodiť vek a vzdialenosť vzdialených galaxií.

Pomocou tejto techniky vedci objavili štyri bezprecedentne staré galaxie skryté v údajoch JWST, o ktorých sa predpokladá, že vznikli len 300 miliónov rokov po vytvorení vesmíru pri Veľkom tresku. Vďaka tomu sú o 100 miliónov rokov mladšie ako najstaršia galaxia objavená Hubblovým vesmírnym teleskopom.

To znamená, že svetlo detekované JWST opustilo svoj zdroj asi pred 13,4 miliardami rokov, v čase, keď bol vesmír len 2% svojho súčasného veku. Rekordný vek galaxií ich urobí neoceniteľnými pre vedcov, ktorí sa pokúšajú odhaliť evolučné tajomstvá raného vesmíru.

„Je ťažké pochopiť galaxie bez pochopenia raných období ich vývoja,“ vysvetlil astronóm Sandro Tachela z University of Cambridge, ktorý je spoluautorom štúdie popisujúcej výsledky (prostredníctvom University of Arizona, „Rovnako ako u ľudí, veľa z toho, čo sa stane neskôr, závisí od vplyvu týchto raných generácií hviezd.“

„Toľko otázok o galaxiách čaká na transformačnú príležitosť Webba a my sme nadšení, že môžeme hrať úlohu pri odhaľovaní tohto príbehu.“

Zostaňte naladení na IGN, aby ste mali prehľad o všetkých najväčších a najpodivnejších novinkách vo svete vedy.

Obrazový kredit: Northrop Grumman,

Anthony je nezávislým prispievateľom do IGN, ktorý pokrýva správy z vedy a videohier. Má viac ako osemročné skúsenosti s prelomovým vývojom v mnohých vedeckých oblastiach a nemá absolútne žiadny čas na vaše vyčíňanie. Sledujte ho na Twitteri @BeardConGamer

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close