Technológie

Netflix vydal kontroverznú sériu o histórii videohier, ktorú si nikto za pár týždňov nebude pamätať

Netflix bol prepustený v posledných dňoch šesťdielny miniseriál Vysoké skóre, ktorá sa zameriava na kľúčové aspekty histórie videohier. Ako vášnivý hráč som sa veľmi tešil na podobný projekt, na ktorý sa vzťahuje nekonečný rozpočet streamingovej služby, pretože práve Netflix môže divákovi často poskytnúť zaujímavý a jednoznačný predpoklad komplexný predpoklad.

Dokument pozostáva zo šiestich po sebe nasledujúcich kapitol, z ktorých každá sa zameriava na úplne iný aspekt histórie hier. Vysoké skóre začína ostrým prístupom k prvým videohrám a takmer okamžite sa posúva k veľkým dobám, Space Invaders a Pac-Man.

Netflix

Po objasnení prechodu z hracích automatov na domáce konzoly nás táto séria prevedie stručnou históriou Nintendo v ďalšej časti, potom vysvetlí pôvod žánru RPG a vysvetlí marketingovú vojnu medzi Nintendo a Sega.

Posledné dve časti sú venované viacerým hrám pre dospelých a nezabúdajú na legendárnu legálnu kampaň proti brutalite prvého Mortal Kombat ani začiatkom žánru FPS, a to prostredníctvom nevyvrátiteľných klenotov id Software studio.

Nenechajte si ujsť
Nikdy predtým neurobil zlý film. 10 zaujímavých faktov o géniovi režiséra Christophera Nolana a jeho filmoch

Vysoké skóre selektívne vyberá, ktoré prvky histórie sa zobrazia divákovi

Ako naznačuje zloženie jednotlivých sekcií, Netflix sa sústredil buď na komerčne najúspešnejšie úspechy v histórii, alebo na tituly sprevádzané akoukoľvek kontroverziou v tom čase.

Problém s dokumentom nie je výber titulov, ktoré samozrejme patria k špičke odvetvia a v mnohých prípadoch tieto značky položili základy dnešných hier, ale skôr absencia iných akcií, ktoré dokument nekompromisne filtroval od Netflixu.

READ  Metroid Dread Report Volume 9 uvádza niektoré kľúčové zmeny

Tento problém sa týka všetkých šiestich častí a vášnivý fanúšik hier v každej z nich bude ohromený skutočnosťou, že autori vynechali dôležitý zlomok histórie. Táto séria tak vynecháva niekoľko ság videohier, napríklad Legenda Zeldy alebo Dragon Quest, zatiaľ čo je plne oddaná Mariovi a okrajovo Final Fantasy, ktoré sú rovnako úspešnými značkami vo svete hier.

Netflix

Pravdepodobne najväčším nesprávnym krokom je absolútne vynechanie akejkoľvek zmienky o európskej kultúre, ktorá zohrala hlavnú úlohu v segmente hier na prelome 80. a 90. rokov.

Nehovorí sa najmä o herných počítačoch Amiga alebo Commodore 64 alebo strojoch spoločnosti Sinclair Research. Práve tieto kúsky v našom regióne predstavovali základné piliere hráčovej kultúry a tradičný stredoeurópsky retro hráč si ich nemôže dovoliť.

Na druhej strane, veľkým plusom dokumentu je hĺbka, do ktorej autori šli pri analýze vybraných tém, ktoré sa dostali do šiestich častí. Vysoké skóre je určite založené na nostalgickom aspekte, ktorý je umocnený prítomnosťou niekoľkých kľúčových postáv v histórii videohier.

Netflix

Medzi inými vývojármi autori pozvali aj mozog za Pac-Manom, Toru Iwatanim, spoluautorom série DOOM, Johnom Romerom alebo Richardom Garriottom, ktorý sa všeobecne považuje za otca západných RPG.

Tvorcom minisérií tiež uznávam, že na rozdiel od dnešných e-športových turnajov sa na rozdiel od dnešných e-športových turnajov zúčastnilo niekoľko šampiónov kľúčových herných turnajov hracích automatov a obdobia NES, ktoré načrtli cestu profesionálnych hier v minulosti. Okrem popredných vývojárov sa seriál zameriava aj na bývalého autora soundtracku niekoľkých hier Nintendo, Hirokaza Tanakana alebo legendárneho autora zložitých kresieb postáv série Final Fantasy Yoshitaka Aman.

Príliš často sa zameriava na nevýznamné aspekty na úkor dôležitých

Nezabúdame na počiatky výherných automatov as nimi spojené podnikanie, prvé športové hry od Electronic Arts a postupný prechod od stolových RPG k elektronickým. V časti zameranej na RPG sa však stretávame s ďalším problémom, keď nám dokument ukazuje zanedbateľnú časť histórie prostredníctvom strateného prehľadávača kobiek GayBlade, ktorý predstavuje LGBT v čase, keď táto komunita nemala takmer žiadne práva.

READ  Octopus Traveler: Počiatočný prístup k Champions of the Continent je dostupný pre Android

Autori si mohli zvoliť akúkoľvek zásadnejšiu značku herného priemyslu, napríklad The Elder Scrolls alebo, mimo žánru RPG, jedno z hlavných dobrodružstiev ateliérov LucasArts alebo Sierra. Prečo si Netflix vybral, takmer neznámy RPG GayBlade pred dokumentom, nechám to na každého, aby to zdôvodnil.

Netflix

Dokument vyniká aj vo forme dávkovania informácií a hudobného zázemia. Zábery z reálnych hier neustále striedajú rozhovory s autormi alebo majstrami hier, kde určite chválim schopnosť Netflixu získať viac týchto postáv pred kamerou.

Grafické znázornenie interpretácie, väčšinou v štýle 8-bitových hier v réžii Netflixu, tiež pomáha lepšie pochopiť dej. K dispozícii je tiež hudba, ktorá dokonale funguje na vytvorenie nostalgickej atmosféry. Márne však budete hľadať kľúčové piesne rezonujúce s divákom aj po ich sledovaní, čo sa od dokumentu vôbec neočakáva.

ohodnotenie

Vysoké skóre je premrhanou príležitosťou pre Netflix predstaviť priemernému divákovi históriu herného priemyslu. Dokument nefunguje ani ako nástroj na priblíženie kultúry k nevedomým divákom, pretože jednotlivé časti sa navzájom nesledujú a dej má tendenciu niekoľkokrát sa v rámci jednej kapitoly obracať a výsledkom je úplne iný spôsob, ako sa začal.

Tu je na rade divák, ktorého hry pobozkávajú, ktorý však zostáva sklamaný nedostatkom profesionality autorov, ktorí zámerne vyberali iba určité kúsky histórie a bez ohľadu na dôležitosť iných článkov v hre. priemysel ich vynechal. Jedným z dôležitých príkladov toho, ako séria ignorovala veľa histórie, je spôsob, akým sa zameriava na začiatky Sega.

Netflix

V tomto prípade High Score úplne ignorovala prvú konzolu od spoločnosti Segy a automaticky sa zamerala iba na herné systémy druhej generácie spoločnosti a predstavila nás iba marketingovej vojne spoločností Nintendo a Segy. Tiež zabudol na európsky herný trh pod vedením Amigy, ktorý som opísal vyššie.

READ  #ADayOffTwitch Anti-Twitch zarezáva hlboko v publiku

Šesťdielna séria je zatiaľ jediná svojho druhu na Netflixe. Je však škoda, že na YouTube existuje nespočetné, často lacnejšie dokumenty, ktoré môžu byť divákovi prezentované oveľa prijateľnejším a najmä organizovanejším spôsobom.

Netflix často zverejňuje dokumenty natiahnuté do viacerých častí, ako by boli „zdravé“. V prípade herných minisérií by si mohol zvoliť túto taktiku a zaokrúhliť počet všetkých častí najmenej na desať, keď by bol schopný pokryť skutočne všetky kľúčové aspekty zvoleného časového rámca. Vysoké skóre nie je tragickým dokumentom, ale určite si zaslúži viac pedantry.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close