Veda

nočná obloha tento týždeň

Každý pondelok vyberám astronomické vrcholy pre Severnú Ameriku na nadchádzajúci týždeň (čo platí aj pre stredné severné zemepisné šírky na severnej pologuli), ale určite skontrolujte môj hlavný informačný kanál Pre podrobnejšie články o pozorovaní hviezd, astronómii, zatmeniach atď.

Nočná obloha tento týždeň: 1. – 7. januára 2024

Ak ste si mysleli, že by ste mohli rok začať pokojne hľadieť na hviezdy, zamyslite sa znova. Prvý z blokov prichádza meteorický roj Kvadrantíd, jeden z menej známych, ale plodných ukážok „padajúcich hviezd“ v tomto roku. Ak sa chcete dostať von a vidieť niektoré z jeho ohnivých gúľ (ultra jasné meteory), posledný štvrťrok tohto týždňa zaručí tmavú oblohu. Jasnú oblohu je však menej ľahké predpovedať – na rozdiel od pohybu Zeme, ktorý ju tento týždeň udržal najbližšie k Slnku.

Všetko, čo tento týždeň potrebujete vedieť o pozorovaní hviezd a astronómii:

Utorok 2. januára: Zem v perihéliu – „superslnko?“

Revolúcia Zeme okolo Slnka nie je dokonalý kruh. Dnes je „Deň perihélia“, bod, kedy je Zem najbližšie k Slnku po celý rok. Slovo pochádza z gréckych slov peri (blízko) a helios (slnko). Dnes to bude 91,4 milióna míľ (147 100 632 km) od Slnka, zatiaľ čo v apogeu 5. júla to bude 94,5 milióna míľ (152 099 968 km). timeanddate.com,

Je to preto, že Zem obieha okolo Slnka po malej elipse, čo znamená, že Slnko sa bude javiť o niečo väčšie ako zvyčajne, rovnako ako sa objaví „supermesiac“, keď je najbližšie k Zemi. „Super Sun,“ niekto? Hoci to bude náročné oceniť, skúste sa dnes pozrieť na Slnko cez okuliare na zatmenie Slnka, ktoré ste si pripravili na úplné zatmenie Slnka 8. apríla.

Viac z ForbesZatmenie 2024: Najpozoruhodnejšia prírodná udalosť planéty prichádza do Ameriky

Streda – štvrtok 3. – 4. januára: Štvorstranný meteorický roj

Pokiaľ ide o meteorické roje, kvadrantídy nie sú dobre známe, napriek tomu, že pri svojom vrchole, ku ktorému dochádza dnes v noci, produkujú asi 120 „padajúcich hviezd“ za hodinu. 2003 EH1 – asteroid alebo možná „skalná kométa“, podľa NASA– Kvadrantidy sú známe aj svojimi jasnými meteormi ohnivých gúľ – viditeľnými kdekoľvek na nočnej oblohe. Napriek tomu je ich bod žiarenia blízko konca rukoväte Veľkého voza.

Súhvezdie mesiaca: Quadrans Muralis

Na nočnej oblohe je 88 konštelácií hviezd – všetky kodifikované Medzinárodnou astronomickou úniou – tak prečo sa obťažovať hľadaním takej, ktorá už oficiálne neexistuje? Tento týždeň je to meteorický roj Kvadrantíd, ktorý dostal svoje meno, pretože jeho „padajúce hviezdy“ zrejme pochádzajú zo súhvezdia, ktoré sa kedysi nazývalo Quadrans Muralis. Keď IAU vydala oficiálny zoznam, stal sa zbytočným. Podľa toho sa nachádza blízko konca rukoväte Veľkého voza, medzi súhvezdiami Čižmy a Draco. NASA,

Uvedené časy a dátumy platia pre stredné severné zemepisné šírky. Najpresnejšie informácie o konkrétnej polohe nájdete v online planetáriu Stellarium A The Sky Live, skontrolovať stúpanie planéty/ukladanie planéty, východ slnka západ slnka A východ/západ mesiaca Čas na to, kde ste.

Som odborník na nočnú oblohu a autor Pozorovanie hviezd v roku 2024: 50 vecí, ktoré je ľahké vidieť na nočnej oblohe v Severnej Amerike, Ak chcete získať najnovšie informácie o nebeských udalostiach a úplnom zatmení Slnka, prihláste sa alebo skontrolujte môj hlavný informačný kanál Pravidelne pre nové články.

Prajem vám jasnú oblohu a vytreštené oči.

nasleduj ma Twitter Alebo Linkedin, odhlásiť sa môj webové stránky alebo akékoľvek iné moje dielo Tu,

READ  Aktualizácia COVID-19 v okrese San Diego - 4-23-2021 | Novinky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close