Veda

Nová štúdia našla mikroplasty v každom skúmanom ľudskom semenníku

Vedci našli veľké množstvo mikroplastov v semenníkoch ľudí a psov, čo vyvoláva obavy z ich potenciálneho vplyvu na ľudský reprodukčný systém.

mikroplasty Sú to malé kúsky odpadu, ktoré vznikajú, keď sú veľké umelé plastové predmety, ako sú tašky, vystavené ultrafialovému žiareniu zo slnka, čo spôsobuje ich rozpad. Môžu byť tiež vytvorené zámerne ako súčasť komerčného produktu alebo opotrebovaním syntetických predmetov, ako sú pneumatiky alebo odevy. Doteraz sa zistilo, že mikroplasty poškodzujú nespočetné množstvo prírodných prostredí, od studených polárnych oblastí až po výšky Mount Everestu a najhlbšie hĺbky priekopy Mariana.

Kamkoľvek prídu, nenápadným, no zákerným spôsobom narúšajú prirodzené ekosystémy. Aby toho nebolo málo, zistilo sa, že mikroplasty znečisťujú naše telá – vrátane srdca, placenty, pečene a obličiek – vdychovaním vzduchom alebo požitím malých množstiev jedlom a nápojmi.

„Nechceme ľudí vystrašiť,“ povedal profesor Xiaozhong „John“ Yu. Univerzita v Novom Mexiku, ktorý viedol novú štúdiu skúmajúcu prítomnosť znečisťujúcich látok v reprodukčných orgánoch ľudí a psov. „Chceme poskytnúť údaje vedecky a upozorniť ľudí, že existuje veľa mikroplastov. „Môžeme robiť vlastné rozhodnutia, aby sme sa lepšie vyhli rizikám, zmenili svoj životný štýl a zmenili svoje správanie.“

V novom výskume publikovanom v časopise Toxicological Sciences profesor Yu a jeho kolegovia analyzovali 47 psích semenníkov získaných z kastrovaných zvierat a 23 ľudských semenníkov, ktoré boli získané anonymne od darcov prostredníctvom Úradu lekárskeho vyšetrovateľa v Novom Mexiku.

Každý semenník bol najskôr vystavený chemikáliám, ktoré rozpúšťali tuk a bielkoviny orgánu. Zvyšná látka sa odstredila v centrifúge, aby sa oddelili mikroplasty, ktoré znečisťovali orgány. Mikroplasty boli zahriate na 600 stupňov Celzia, zatiaľ čo boli pozorované hmotnostným spektrometrom, ktorý poskytol podrobnosti o ich zložení analýzou plynov emitovaných syntetickou peletou.

READ  Vypočujte si desivé zvuky najväčšieho a najstaršieho živého tvora na svete

„Spočiatku som bol skeptický, či mikroplasty môžu vstúpiť do reprodukčného systému,“ povedal profesor Yu. „Bol som ohromený, keď som prvýkrát dostal výsledky pre psov. O to viac som bol prekvapený, keď som dostal výsledky pre ľudí.

Zistilo sa, že každý testovaný semenník počas štúdie obsahoval značné množstvo mikroplastov. Ľudské semenníky mali obzvlášť veľké množstvo znečisťujúcej látky (329,44 mikrogramov), čo bolo trikrát vyššie ako priemerný obsah mikroplastov v priemernom psom semenníku (122,63 mikrogramov). V reprodukčných orgánoch sa našlo celkovo 12 rôznych mikroplastov, pričom najrozšírenejším polymérom je polyetylén, ktorý sa používa pri výrobe plastových fliaš.

Vedci tiež dokázali spočítať spermie na semenníkoch psov, ale nedokázali to urobiť pre ľudské vzorky, ktoré boli chemicky konzervované. Zistilo sa, že zvieratá s vysokým množstvom mikroplastického PVC v orgánoch mali nižší počet spermií, ale polyetylén nevyvolával rovnaký účinok.

„Psy sú oveľa bližšie k ľuďom ako potkany a iné zvieratá,“ povedal Yu. „Fyziologicky je ich spermatogenéza bližšia spermatogenéze ľudí a viac podobná ľudskej koncentrácii.“ Povedal, že počet spermií u psov tiež klesá. „Veríme, že psy a ľudia zdieľajú podobné environmentálne faktory, ktoré prispievajú k ich poklesu.“

Profesor Yu tiež poznamenal, že priemerný ľudský darca mal približne 35 rokov, čo bolo spôsobené vplyvom niekoľkých desaťročí akumulácie mikroplastov. Vzhľadom na to, že mikroplasty sú v súčasnosti rozšírenejšie, existuje „znepokojujúca“ možnosť, že mladšie generácie môžu vidieť väčší vplyv znečisťujúcich látok.

Ak chcete získať ďalšie vedecké správy, prečítajte si, ako prvý testovaný pacient Neuralink na ľuďoch používa rozhranie mozog-počítač na hranie videohier, alebo zistite, prečo niektorí ľudia vidia svet pri vyššej snímkovej frekvencii ako iní.

Poďakovanie za miniatúru: Getty Images

Anthony je nezávislý prispievateľ, ktorý pre IGN pokrýva novinky z oblasti vedy a videohier. Má viac ako osemročné skúsenosti s prelomovým vývojom v mnohých vedeckých oblastiach a nemá čas na vaše konšpirácie. Sledujte ho na Twitteri @BeardConGamer

READ  Ako sa chrániť pred touto smrteľnou hrozbou pre majiteľov domácich zvierat

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close