Veda

Nová štúdia otriasa ekologickými teóriami

Nová štúdia vedená vedcami z University of Alaska Fairbanks a University of Reading zahŕňala druhy dinosaurov vrátane Nanooksaura stojaceho v pozadí a kraniálneho Pachyrhinosaura v popredí, čo vyvolalo otázky o Bergmanovom vládnutí. Poďakovanie: James Havens

Keď do mixu hodíte dinosaurov, niekedy zistíte, že neexistujú žiadne pravidlá.

Nová štúdia vedená vedcami z University of Alaska Fairbanks a University of Reading spochybňuje Bergmanovo pravidlo, vedeckú teóriu pochádzajúcu z roku 1800, ktorá uvádza, že zvieratá vo vysokých zemepisných šírkach a chladnom podnebí majú menšiu pravdepodobnosť prežitia ako zvieratá žijúce v teplejších oblastiach. podnebia sú väčšie ako blízki príbuzní. ,

Fosílne záznamy ukazujú opak.

„Naša štúdia ukazuje, že vývoj rôznych veľkostí tela u dinosaurov a cicavcov nemusí byť obmedzený iba zemepisnou šírkou alebo teplotou,“ povedala Lauren Wilsonová, postgraduálna študentka UAF a hlavná autorka článku publikovaného v časopise Nature. komunikácia prírody, „Zistili sme, že Bergmanovo pravidlo sa vzťahuje iba na podskupinu homeotermických zvierat (tie, ktoré si udržiavajú konštantnú telesnú teplotu), a to iba vtedy, keď beriete do úvahy teplotu, ignorujúc všetky ostatné klimatické premenné. To naznačuje, že Bergmanovo „pravidlo“ je v skutočnosti skôr výnimkou ako pravidlom.

Test Bergmanovej vlády u dinosaurov a moderných druhov

Štúdia sa začala jednoduchou otázkou, o ktorej Wilson diskutoval so svojím vysokoškolským poradcom: Platí Bergmanovo pravidlo pre dinosaurov?

Po vyhodnotení stoviek údajových bodov odvodených z fosílnych záznamov sa odpoveď javila ako solídne „nie“.

Súbor údajov zahŕňal najsevernejšie známe dinosaury, dinosaury z aljašského súvrstvia Prince Creek. Zažili nízke teploty a sneženie. Napriek tomu výskumníci nezistili žiadne významné zvýšenie veľkosti tela žiadneho arktického dinosaura.

Výskumníci sa potom pokúsili urobiť rovnaké hodnotenie s modernými cicavcami a vtákmi, prehistorickými cicavcami a potomkami dinosaurov. Výsledky boli do značnej miery podobné: Zemepisná šírka nebola prediktorom veľkosti tela u moderných vtákov a cicavcov. druhov, U moderných vtákov existovala malá korelácia medzi veľkosťou tela a teplotou, ale to nebol prípad prehistorických vtákov.

READ  Presne kedy, kde a ako tento víkend pozerať 'Shooting Stars'

Vedci tvrdia, že štúdia je dobrým príkladom toho, ako vedci môžu a mali by použiť fosílne záznamy na testovanie súčasných vedeckých pravidiel a hypotéz.

„Fosílny záznam poskytuje okno do úplne odlišných ekosystémov a klimatických podmienok, čo nám umožňuje posúdiť použiteľnosť týchto ekologických pravidiel úplne novým spôsobom,“ povedal Jacob Gardner, postdoktorandský výskumník na University of Reading a ďalší hlavný autor. Je.“ papier.

Pat Druckenmiller, riaditeľ Severného múzea na Aljašskej univerzite a jeden zo spoluautorov článku, uviedol, že vedecké pravidlá by sa mali vzťahovať na fosílne organizmy rovnako ako na moderné organizmy.

Povedal: „Nemôžete pochopiť moderné ekosystémy, ak ignorujete ich evolučné korene.“ „Musíte sa pozrieť do minulosti, aby ste pochopili, ako sa veci stali tak, ako sú dnes.“

Referencia: Lauren N. Wilson, Jacob D. Gardner, John P. Wilson, Alex Farnsworth, Zachary R. Perry, Patrick S. Druckenmiller, Gregory M. „Globálne gradienty šírky a vývoj veľkosti tela u dinosaurov a cicavcov“ od Ericksona. A Chris L. Organ, 5. apríla 2024, komunikácia prírody,
DOI: 10.1038/s41467-024-46843-2

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close