Svet

Nový ďalekohľad objavuje milión nových galaxií a vytvára „nový atlas vesmíru“ – Vesmír – veda a technika

Nový systém vysokovýkonných rádiových ďalekohľadov v západnej Austrálii zachytil pri mapovaní vesmíru milión doteraz neznámych galaxií.

Tvrdí to austrálska štátna vedecká organizácia CSIRO

Vďaka rádioteleskopom sa im podarilo vo veľmi krátkom čase vytvoriť nový „atlas vesmíru“, informovala agentúra Reuters. Nové teleskopy zmapovali viac ako tri milióny galaxií za asi 300 hodín. Predtým rovnaká práca trvala desať rokov.

„Má (nový súbor ďalekohľadov) citlivejší ako predchádzajúce prístroje, ktoré skúmali nebeskú oblohu, takže môžeme pozorovať viac tiel, ako sme videli v minulosti,“ uviedol výskumník David McConnell z CSIRO.

Podľa McConnella nové údaje umožnia vedcom podrobnejšie študovať vznik a vývoj hviezd, čiernych dier a ďalších kozmických objektov. „Očakávame, že v nadchádzajúcich prieskumoch nájdeme až desať miliónov nových galaxií,“ uviedol McConnell.

Systém rádioteleskopu Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP) stojí v púšti západnej Austrálie. Jeho stavba sa začala v roku 2009 v oblasti, ktorá bola označená ako „najmierumilovnejšie miesto na Zemi pre astronómov“. Vzhľadom na vzdialenosť od ľudských sídiel neexistuje mobilný signál, sieť wifi ani vysielacia stanica, ktoré by mohli rušiť činnosť rádiových ďalekohľadov.

Páči sa vám tento článok?
Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je každý deň prinášať aktuálne správy. Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

READ  Niekoľko dní po Zawahiriho zabití vypálil ďalší dron rakety do Afganistanu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close