Ekonomika

Nový slovenský europoslanec vyzýva krajiny EÚ, aby sa zamerali na diplomatické riešenie na Ukrajine – EURACTIV.com

EÚ by sa mala sústrediť na diplomatické riešenia vojny na Ukrajine, nie na dodávky zbraní, oponovala nová slovenská europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD/S&D) proti nedávnemu uzneseniu parlamentu EÚ v rámci prípravy na summit EÚ-Ukrajina. Rozhovor pre EURACTIV Slovensko.

Roth NevalováAko europoslanec pôsobil v rokoch 2009 až 2014 a nedávno bol opätovne vymenovaný za europoslanca, aby nahradil Miroslava Číža, ktorý zomrel v decembri vo veku 68 rokov.

„Európska únia bola vybudovaná na základe mieru a priateľstva medzi krajinami, ktoré boli predtým neustále vo vojnovom stave. Mala by poskytnúť platformu na diskusiu namiesto extrémnejších vyhlásení,“ povedala Neveďalová.

„Je jasné, že členské štáty nie sú úplne za pokračovanie v vyzbrojovaní jednej strany konfliktu,“ dodal.

Roth Nevalová počas svojho prvého hlasovania v parlamente EÚ 3. februára hlasovala proti uzneseniu Európskeho parlamentu o príprave samitu EÚ – Ukrajina, pričom poznamenala, že „s niektorými vecami nesúhlasím“.

„Viac ma zaujíma mierová politika ako politika vojny a zbraní. „Chápem, prečo posielame zbrane na Ukrajinu, ale myslím si, že by sme mali viac podporovať mierové riešenie vojny a zamerať sa viac na ľudí,“ vysvetlil.

Roth Neveďalová je členkou Smar-SD expremiéra Roberta Fica – zarytým odporcom dodávok zbraní na Ukrajinu a na ukrajinskom zozname politikov EÚ šíriacich ruskú propagandu.

Roth Neveďalová však trvala na tom, že mierová zmluva medzi Ruskom a Ukrajinou si vyžaduje vrátenie všetkých okupovaných území Ukrajine.

Keďže predčasné voľby sú naplánované na október, líder Smar-SD Figo nevylúčil vytvorenie koalície s krajne pravicovou stranou Republika.

Na otázku, či bude spolupracovať s prezidentom a nezávislým europoslancom Milanom Uhrigom, odpovedal: „Nevidím dôvod, prečo by som mal, ale ak je v hre slovenský národný záujem, všetci slovenskí europoslanci sa musia spojiť.“

READ  Má sa Tesla čoho obávať? Nový elektromobil Lucid Air ponúkne fantastický dojazd vyše 800 km

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close