Ekonomika

V čom sa českí a slovenskí ľudia nábožensky líšia?

Oltárnici sa pripravujú na nedeľnú svätú omšu v katolíckom kostole v Štrbe na Slovensku. (Joe Glammer/AFP/Getty Images)

1. januára 1993 čs Rozlúčil sa potichu V Čechách a na Slovensku je občas akcia „Zamatový rozvod.“ No napriek tomu, že tieto dve krajiny sú už asi 75 rokov jedným národom, majú rozdielne náboženské profily. Nedávna štúdia Pew Research Center.

Česi sú menej nábožní ako SlováciSlovensko je väčšinovo katolícke (63 %), pričom sedem z desiatich (72 %) je nábožensky bez vyznania, čo je najvyšší podiel dospelých bez príslušnosti spomedzi 34 európskych krajín, ktoré centrum skúmalo. Navyše na Slovensku verí v Boha viac ľudí ako v Českej republike (69 %, resp. 29 %).

Prevažne sekulárna náboženská scéna v Českej republike je výsledkom dramatického poklesu podielu dospelých, ktorí sa identifikujú ako katolíci, v priebehu času. V prieskume z roku 1991, ktorý uskutočnilo Times Mirror Center for the People & Press, predchodca organizácie Pew Research Center, 44 % hovorí po česky V Československu identifikovaný ako katolík. Dnes sa asi polovica Českej republiky (21 %) hlási ku katolíckej cirkvi.

Okrem toho, že Slováci sú prevažne katolíci, sú aj trvalo nábožensky založení ako Česi. Napríklad sa modlia denne (31 % Slovákov vs. 9 % Čechov) a aspoň raz mesačne (31 % vs. 11 %). A Slováci častejšie hovoria, že náboženstvo je v ich živote najdôležitejšie (23 % vs. 7 %).

Slováci viac akceptujú náboženské menšinySlováci viac akceptujú náboženské menšiny ako Česi. Polovica Slovákov (47 %) hovorí, že je pripravená prijať moslimov za členov svojej rodiny a tri štvrtiny (73 %) Židov. Pre porovnanie, len 12 % Čechov je ochotných prijať moslimov za rodinných príslušníkov a polovica (51 %) hovorí to isté o Židoch.

V otázkach o národe a kultúre Česi vo všeobecnosti viac súhlasili s nacionalistickými výrokmi ako Slováci. Hoci podobné podiely v oboch krajinách hovoria, že mať rodinné zázemie z ich krajiny je „veľmi“ alebo „trochu“ dôležité, viac Čechov ako Slovákov hovorí, že narodiť sa v ich krajine je dôležité. (78 % oproti 56 %). A viac Čechov ako Slovákov súhlasí s tvrdením „Naši ľudia nie sú dokonalí, ale naša kultúra je nadradená iným“ (55 % vs. 44 %).

READ  Bývalá slovenská koaličná strana spustila hlasovanie o nedôvere vláde

Zatiaľ čo sa zdá, že Slováci viac akceptujú náboženské menšiny a v niektorých opatreniach sú menej nacionalistickí, Česi sú v niektorých oblastiach menej sociálne konzervatívni. Väčšina Čechov tvrdí, že potraty by mali byť legálne vo všetkých alebo väčšine prípadov (84 %) a gayom a lesbám by malo byť umožnené legálne sa oženiť (65 %). Malá väčšina na Slovensku podporuje legálne prerušenie tehotenstva (70 %) a necelá polovica Slovákov podporuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia (47 %).

Okrem rozdielov súvisiacich s náboženstvom a inými otázkami sa Česi a Slováci líšia etnicky a kultúrne. Ide o politické, ekonomické a iné dôvody viedol slovenskú politiku Po páde komunizmu v roku 1989 presadzovali lídri odtrhnutie od Československa.

Kelsey Jo Starr je výskumný analytik so zameraním na náboženstvo v Pew Research Center.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close