Ekonomika

Slovensko Inflácia máj 2024 – Focus Economics

Slovensko: Jadrová inflácia v máji stúpla

Harmonizovaná inflácia v máji vzrástla na 2,6 %, čo zodpovedá priemeru eurozóny, ale je mierne vyššie ako aprílových 2,4 %. Pri pohľade na detaily zverejnenia ceny potravín a nealkoholických nápojov v máji rapídne vzrástli. Naopak, ceny dopravy a pohostinstva rástli miernym tempom a ceny zábavy klesli.

Medzitým ročná priemerná jadrová inflácia v máji klesla na dvojročné minimum 6,5 % (apríl: 7,3 %). Medzitým inflácia spotrebiteľských cien v máji dosiahla 2,2 % z 2,1 % v predchádzajúcom mesiaci.

Napokon, upravené spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,13 % oproti predchádzajúcemu mesiacu v máji, pod aprílovým rastom o 0,37 %.

Marion Kossis zo skupiny Erste sa vyjadrila:

„V najbližších mesiacoch bázický efekt nebude mať výrazný vplyv na infláciu, čo znamená, že inflácia sa môže mierne zvýšiť, ako sme videli v máji. V ekonomike zostávajú kľúčové inflačné tlaky, poháňané faktormi ako nízka miera nezamestnanosti a silná nominálna mzda,“ dodal. rast Na druhej strane budú domácnosti využívať vyššie mzdy na doplnenie úspor, míňanie Zvýšenie úspor teda bude pôsobiť protiinflačne. […] Očakávame, že priemerná ročná inflácia bude v roku 2024 nižšia ako 3 %.

READ  EÚ spúšťa balík digitálnej ekonomiky pre Keňu s cieľom posilniť konektivitu, zručnosti a inkluzívnu správu vecí verejných

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close